REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

To nie pandemia, a ceny węgla ciągną na dno spółki energetyczne

Wydawać by się mogło, że lockdown, który przyniósł najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne od czasów II wojny światowej, przetrzebił finanse naszych spółek energetycznych. Ale ich wyniki finansowe za trzeci kwartał wskazują, że aż tak źle nie jest.

19.11.2020
16:57
spółki-energetyczne-wyniki-finansowe
REKLAMA

Enea i PGE już zawnioskowały do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wyższych taryf na prąd od przyszłym roku. Tauron i Energia ciągle się wahają. Argument za podwyżkami zawsze jest ten sam: wyższe koszty. Skoro górnictwo tonie w stratach sięgających setek milionów złotych, to w energetyce też nastroje nie mogą być najlepsze. Tyle że wyniki finansowe po trzecim kwartale wcale nie ukazują wielkiej tragedii.

REKLAMA

PGG ciągnie w dół spółki energetyczne

Publikując wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 r., Enea zaznacza konieczny odpis aktualizujący wartość akcji Polskiej Grupy Górniczej. To z pewnością będzie miało wpływ na wyniki finansowy spółki. Zysk zmniejszy się nawet o ponad ćwierć miliarda złotych. Ostateczna wartość tego ubytku ma być znana przy okazji rozszerzonego skonsolidowanego raportu kwartalnego za okres od lipca do września 2020 r., który ujrzy światło dzienne 26 listopada. Wcześniej akcje PGG doprowadzone do wartości 0 zł napsuły wynik finansowy za pierwsze półrocze PGE i PGNiG. 

A jak bez tej węglowej kuli u nogi wygląda kondycja finansowa Eneii po pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.? Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody wyniosły 13 464 mln zł. Zysk EBITDA wyniósł 2 635 mln zł. Strata netto to 44 mln zł, a strata na akcjonariuszy jednostki dominującej była na poziomie 62 mln zł. Wydobycie węgla w tym okresie przyniosło nieco mniejsze pieniądze, na co wpływ miały zawirowania wokół ceny surowca i jego nadpodaż na rynku. Z kolei zyskało wytwarzanie - dzięki wyższym cenom energii. Za większe wartości z kolei po stronie obrotu odpowiada w pierwszej kolejności aktualizacja wyceny uprawnień do emisji C02.

Wynik Energii zgodny z szacunkami

Energa pokazała w wyniki zgodne z prognozami. W tej spółce w okresie od lipca do września przychody były na podobnym poziomie co rok temu (3,03 mld zł wobec 3,035 mld zł). Podobnie jest w przypadku zysku operacyjnego: 236 mln teraz, a 221 mln zł w trzecim kwartale 2019 r. W przypadku zysku netto spółka trzeci kwartał zamknęła wynikiem 85 mln zł (103 mln zł rok wcześniej). Z kolei EBITDA wyniosła 501 mln zł i była wyższa od zeszłorocznej (484 mln zł). 

W dziale Dystrybucja EBITDA odnotowała wzrost o 26 proc. rok do roku. A w przypadku Wytwarzania spadła o 31,5 proc. Najbardziej straciła Sprzedaż, która zmalała o 47,5 proc. (z 118 do 62 mln zł). Warto zaznaczyć, że być może to ostatnie giełdowe wieści ze strony Energii. Do 20 listopada trwa wezwanie Orlenu na wszystkie akcje spółki. Gigantowi paliwowemu brakuje 20 proc. udziałów. Po ich wykupieniu najprawdopodobniej Orlen wycofa Energę z giełdy.

W Tauronie i PGE też nie biją na alarm

W Tauronie przychody za III kwartał wyniosły 5,1 mld zł wobec 4,86 mld zł rok do roku (wzrost o 4,9 proc.). Zysk operacyjny urósł o 59 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. (z 330,2 do 524 mln zł). EBIDTA wyniosła 1 mld zł (wzrost o 25 proc.). To wynik o 12 proc. wyższy od wcześniejszych wyliczeń analityków, którzy EBITDA widzieli na poziomie 900,5 mln zł. Najbardziej do wyrwał zysk netto wypracowany przez Tauron. W III kwartale wzrósł o 101 proc. (z 187,6 do 377 mln zł). 

REKLAMA

Pomimo wymagającej sytuacji w otoczeniu rynkowym sytuacja finansowa Grupy Tauron jest stabilna. Od początku roku pozyskaliśmy finansowanie w wysokości 2 mld zł, które przeznaczymy przede wszystkim na transformację energetyczną Grupy

- zwraca uwagę Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów.

Biorąc pod uwagę i pandemię. i historyczny spadek zapotrzebowania energetycznego powodów do zmartwień nie mieli też w Polskiej Grupie Energetycznej. Tutaj w tym okresie przychody ze sprzedaży urosły o 10 proc. w porównaniu z wartościami sprzed roku: z 9,43 na 10,32 mld zł. Zysk operacyjny spółki wyniósł 469 mln zł wobec 622 mln zł w tym okresie w 2019 r. (zmalał o 24,5 proc.). Zgodna też z szacunkami była EBITDA, która wyniosła 1,546 mld zł (1,677 mld zł w III kwartale 2019 r.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA