REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polska gospodarka w głębokiej recesji. Jak wypadamy na tle UE?

GUS podał w poniedziałek pełne dane o polskiej gospodarce, nie zmieniając publikacji sprzed dwóch tygodni. Wiadomo za to, że za największe do ćwierć wieku tąpnięcie PKB, jakie zafundowała nam epidemia koronawirusa, odpowiadają bezpośrednio bardzo niska konsumpcja i inwestycje, ale na tle Europy i tak wypadamy dobrze.

31.08.2020
14:01
Spadek PKB. COVID-19 uderzył w konsumpcję i inwestycje
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja 14.55
Główny Urząd Statystyczny podtrzymał w poniedziałek szybki odczyt z 14 sierpnia, kiedy podał, że produkt krajowy brutto zmniejszył się o 8,2 proc. Przed publikacją szacunkowych danych w połowie sierpnia ekonomiści spodziewali się spadku o 9 proc., z kolei Narodowy Bank Polski w projekcji PKB zapowiadał w drugim kwartale obniżenie PKB o 10,6 proc.

W II kwartale 2020 r. nastąpił znaczny spadek PKB, który w skali roku wyniósł 8,2 proc. Wpłynęło na to silne obniżenie popytu krajowego o 9,5 proc. w skali roku

– czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Spadek 8,9 proc. kwartał do kwartału oznacza, że polska gospodarka wypada całkiem nieźle na tle Unii Europejskiej, co już wcześniejszej zapowiadali ekonomiści.

Spadek PKB. Głębokie tąpnięcie konsumpcji i inwestycji

Uwagę zwracają przede wszystkim dwucyfrowe spadki konsumpcji i inwestycji. GUS podał, że spożycie w sektorze gospodarstw domowych oraz nakłady brutto na środki trwałe obniżyły się o 10,9 proc.

W efekcie negatywny wpływ popytu krajowego na gospodarkę wyniósł -9,0 p. proc. (wobec pozytywnego wpływu wynoszącego +1,6 p. proc. w I kwartale 2020 r.)

– podał GUS.
 class="wp-image-1230706"

Analogiczny okres roku poprzedniego = 100. Źródło: GUS

Złożył się na to negatywny wpływ spożycia ogółem, który zmniejszył się -5,5 p. proc. (wobec +1,5 p. proc. w I kwartale 2020 r.), z tego negatywny wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniósł -6,3 p. proc.

Wpływ popytu inwestycyjnego wyniósł -1,8 p. proc. (w I kwartale 2020 r. było to +0,1 p. proc.).

Dane o PKB. Eksport na wysokości zadania

Wśród czynników, które wyhamowały spadek PKB GUS wymienia też eksport.

W II kwartale br. zanotowano spadek dynamiki, zarówno eksportu, jak i importu. Spadek eksportu był mniejszy od spadku importu, czego efektem był pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,8 p. proc. (wobec +0,4 p. proc. w I kw. 2020 r.)

– czytamy.

Co dalej?

Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spodziewa się, że w bieżącym kwartale spadek aktywności będzie o ponad połowę mniejszy i wyniesie -3,5 proc. r/r). Oznacza to kwartalny wzrost rzędu 6 proc. wobec prawie 9-proc. spadku w II kwartale.

REKLAMA

Ekonomiści Banku Pekao wskazują z kolei, że kolejny twardy lockdown jest mało prawdopodobny, bo koszty gospodarcze są za wysokie. I tego się trzymajmy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA