REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Problemy z JPK_VAT. Wiemy, dlaczego skarbówka zaktualizowała system tuż przed wysyłką plików

Wygląda na to, że kas nie poczuwa się do wywołania potwornego zamieszania z JPK_VAT. Na szczęście nie oznacza to, że będzie ścigać podatników, którzy nie wyrobili się na czas z przesłaniem plików. Ba, wspaniałomyślnie dała sporo czasu, by mogli wywiązać się z obowiązku podatkowego.

28.08.2019
11:35
blokada konta KAS
REKLAMA

Wymiana certyfikatów kluczy publicznych, służących do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku testowym i produkcyjnym usługi JPK była konieczna, dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych, w związku z wygaśnięciem dotychczasowych certyfikatów obowiązujących w tym zakresie - wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pytania zadane przez Bizblog.pl

REKLAMA

Problemy z JPK? Podatnicy mieli dość czasu, żeby się przygotować

Skarbówka utrzymuje, że przedsiębiorcy mieli dość czasu, żeby przygotować się do aktualizacji narzędzia służącego do wysyłki plików JPK_VAT.

Komunikat o wymianie certyfikatów kluczy publicznych i pracach serwisowych związanych z ich wymianą, zamieszczono na stronie Portalu Podatkowego 30.07.2019 r. – wskazuje KAS. Kolejny komunikat o pracach serwisowych w usłudze JPK, związanych z wymianą certyfikatu klucza publicznego opublikowano 22.08.2019 r. Zaznaczono w nim, że informacja o udostępnieniu nowego certyfikatu zostanie przekazana w odrębnym komunikacie.

Dalej KAS przypomina, że 23.08.2019 r. na stronie Ministerstwa Finansów, na stronach Krajowej Administracji Skarbowej oraz na Portalu Podatkowym opublikowano komunikat o zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.

W ten sposób poinformowano podatników, że nowy certyfikat ważny jest od 22.08.2019 r., a w środowisku JPK jest obowiązujący od 23.08.2019 r. Wskazano, że w celu realizacji wysyłek plików JPK od 23.08.2019 r. należy używać nowego certyfikatu klucza publicznego (służącego do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi), który został udostępniony na stronie Ministerstwa Finansów. Poinformowano ponadto, że w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki plików JPK należy dokonać aktualizacji certyfikatu klucza publicznego.

Przypomina też, że w ostatnim komunikacie opublikowanym w Portalu Podatkowym 26.08.2019 r. wyjaśniono, że możliwą przyczyną utrzymywania się statusu 120 podczas wysyłki plików JPK może być wykorzystanie nieaktualnego certyfikatu klucza publicznego i zalecono dokonanie aktualizacji certyfikatu klucza publicznego.

Wysyłka JPK za lipiec. Nowy termin

Z tego wynika, że KAS w przeciwieństwie do opinii podatników i księgowych nie ma sobie nic do zarzucenia, wychodząc z założenia, że wywiązało się z obowiązku informacyjnego.

REKLAMA

Nie mniej jednak w związku z tym, że przez feralną aktualizację tysiące podatników nie wysłało JPK_VAT na czas MF wspólnie z Krajową Administracją Skarbową ogłosiło, że nie będzie karać spóźnialskich, dając im czas na przekazanie JPK do najbliższego poniedziałku.

W związku z docierającymi do nas sygnałami o opóźnieniach w wysyłce pliku JPK_VAT związanych z wymianą certyfikatów kluczy publicznych dla środowiska produkcyjnego JPK, organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych dotyczących niezłożenia JPK_VAT w terminie ustawowym, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.  Podatnicy, którzy wyślą JPK_VAT za miesiąc lipiec do 2 września br. nie muszą składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych. Informacja na ten temat jest opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów, na stronach Krajowej Administracji Skarbowej oraz na Portalu Podatkowym.
 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA