REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Problemy z JPK_VAT. Wiemy, dlaczego skarbówka zaktualizowała system tuż przed wysyłką plików

Wygląda na to, że kas nie poczuwa się do wywołania potwornego zamieszania z JPK_VAT. Na szczęście nie oznacza to, że będzie ścigać podatników, którzy nie wyrobili się na czas z przesłaniem plików. Ba, wspaniałomyślnie dała sporo czasu, by mogli wywiązać się z obowiązku podatkowego.

28.08.2019
11:35
blokada konta KAS
REKLAMA

Wymiana certyfikatów kluczy publicznych, służących do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku testowym i produkcyjnym usługi JPK była konieczna, dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych, w związku z wygaśnięciem dotychczasowych certyfikatów obowiązujących w tym zakresie - wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pytania zadane przez Bizblog.pl

REKLAMA

Problemy z JPK? Podatnicy mieli dość czasu, żeby się przygotować

Skarbówka utrzymuje, że przedsiębiorcy mieli dość czasu, żeby przygotować się do aktualizacji narzędzia służącego do wysyłki plików JPK_VAT.

Komunikat o wymianie certyfikatów kluczy publicznych i pracach serwisowych związanych z ich wymianą, zamieszczono na stronie Portalu Podatkowego 30.07.2019 r. – wskazuje KAS. Kolejny komunikat o pracach serwisowych w usłudze JPK, związanych z wymianą certyfikatu klucza publicznego opublikowano 22.08.2019 r. Zaznaczono w nim, że informacja o udostępnieniu nowego certyfikatu zostanie przekazana w odrębnym komunikacie.

Dalej KAS przypomina, że 23.08.2019 r. na stronie Ministerstwa Finansów, na stronach Krajowej Administracji Skarbowej oraz na Portalu Podatkowym opublikowano komunikat o zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.

W ten sposób poinformowano podatników, że nowy certyfikat ważny jest od 22.08.2019 r., a w środowisku JPK jest obowiązujący od 23.08.2019 r. Wskazano, że w celu realizacji wysyłek plików JPK od 23.08.2019 r. należy używać nowego certyfikatu klucza publicznego (służącego do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi), który został udostępniony na stronie Ministerstwa Finansów. Poinformowano ponadto, że w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki plików JPK należy dokonać aktualizacji certyfikatu klucza publicznego.

Przypomina też, że w ostatnim komunikacie opublikowanym w Portalu Podatkowym 26.08.2019 r. wyjaśniono, że możliwą przyczyną utrzymywania się statusu 120 podczas wysyłki plików JPK może być wykorzystanie nieaktualnego certyfikatu klucza publicznego i zalecono dokonanie aktualizacji certyfikatu klucza publicznego.

Wysyłka JPK za lipiec. Nowy termin

Z tego wynika, że KAS w przeciwieństwie do opinii podatników i księgowych nie ma sobie nic do zarzucenia, wychodząc z założenia, że wywiązało się z obowiązku informacyjnego.

REKLAMA

Nie mniej jednak w związku z tym, że przez feralną aktualizację tysiące podatników nie wysłało JPK_VAT na czas MF wspólnie z Krajową Administracją Skarbową ogłosiło, że nie będzie karać spóźnialskich, dając im czas na przekazanie JPK do najbliższego poniedziałku.

W związku z docierającymi do nas sygnałami o opóźnieniach w wysyłce pliku JPK_VAT związanych z wymianą certyfikatów kluczy publicznych dla środowiska produkcyjnego JPK, organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych dotyczących niezłożenia JPK_VAT w terminie ustawowym, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.  Podatnicy, którzy wyślą JPK_VAT za miesiąc lipiec do 2 września br. nie muszą składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych. Informacja na ten temat jest opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów, na stronach Krajowej Administracji Skarbowej oraz na Portalu Podatkowym.
 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA