REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Podatki

Firmy mają potężne problemy z wysyłką JPK. Przedsiębiorcy wściekli, na skarbówkę sypią się gromy

Od rana do redakcji Bizblog.pl płyną głosy z jednej strony wystraszonych, z drugiej wściekłych przedsiębiorców, którzy mają problemy z wysłaniem JPK_VAT. W poniedziałek 26.08 mija termin ich przekazania skarbówce.

26.08.2019
13:49
ksieg
REKLAMA

Kompletnie nie mam pojęcia, co się dzieje. Ministerstwo Finansów znowu coś namieszało - pisze do Bizblog.pl zdenerwowany pan Adam. - W piątek po otrzymaniu informacji o aktualizacji certyfikatu sprawdziłem, czy soft, którego używam, działa. Wszystko funkcjonowało jak należy. Dzisiaj rano okazało się, że nic z tego…

REKLAMA

Nasz czytelnik skontaktował się z producentem oprogramowania i dowiedział się, że firma od rana próbuje dokonać potrzebnej aktualizacji, ale ma problemy techniczne, której winna ma być piątkowa zmiana certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.

Producenci softu księgowego zarzucają MF, że aktualizacja certyfikatu koniecznego do zrealizowania wysyłki plików kontrolnych tuż przed upływem terminu to cios poniżej pasa.

Zmian dokonano na wersji produkcyjnej, czyli tak naprawdę na żywym organizmie. W środowisku testowym wciąż nie ma tej aktualizacji, więc nie mogliśmy wcześniej sprawdzić, czy wysyłka przeprowadzona za pośrednictwem softu, który sprzedajemy, zostanie poprawnie zrealizowana - usłyszeliśmy w jednej z warszawskich firm handlujących oprogramowaniem dla przedsiębiorstw i biur rachunkowych.

Skarbówka: proszę zaktualizować certyfikat!

Na wysłane do biura prasowego pytania wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Na Portalu Podatkowym pojawił. się za to koło południa komunikat o problemach technicznych z wysyłką plików JKP_VAT.

Ministerstwo Finansów informuje, że możliwą przyczyną utrzymywania się statusu 120: "Sesja została poprawnie zakończona. Dane zostały poprawnie zapisane. Trwa weryfikacja dokumentu" w transakcjach wysłanych po 22 sierpnia 2019 r. może być wykorzystanie nieaktualnego certyfikatu klucza publicznego (służącego do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi) - czytamy.

Dalej fiskus przypomina, że nowy certyfikat ważny od ‎22 ‎sierpnia ‎2019 09:34:47 w środowisku JPK obowiązuje od dnia 23 sierpnia 2019 r.

W przypadku stwierdzenia po 3 godzinach braku Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) lub braku zmiany statusu transakcji ze 120 na inny, prosimy w pierwszej kolejności o dokonanie aktualizacji certyfikatu klucza publicznego (służącego do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi) na ten, który został udostępniony na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce pliki do pobrania, w pliku „e_dokumenty.mf.gov.pl.zip” z nazwą: „Certyfikat klucza publicznego (certyfikat produkcyjny) – od 23.08.2019 r.” oraz zlecenie ponownej wysyłki pliku JPK - pisze MF.

Podatkowe zrób to sam z podręcznikiem użytkownika w dłoni

O zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK oraz o tym, że nowy certyfikat jest ważny od 22 sierpnia 2019 r. 09:34:47, ale w środowisku JPK obowiązuje od 23 sierpnia 2019 r. Ministerstwo Finansów poinformowało na portalu podatkowym oraz stronie www.gov.pl.

W piątkowej informacji podana jest instrukcja, jak przeprowadzić aktualizację. Ministerstwo pisze, że w celu realizacji wysyłek plików JPK od 23.08.2019 r. należy używać nowego certyfikatu klucza publicznego (służącego do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi), który został udostępniony na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce pliki do pobrania: „e_dokumenty.mf.gov.pl.zip” z nazwą: „Certyfikat klucza publicznego (certyfikat produkcyjny) – od 23.08.2019 r".

REKLAMA

Dalej MF podało, że w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki plików JPK należy dokonać aktualizacji certyfikatu klucza publicznego. E-mikrofirma zaktualizuje certyfikat automatycznie, natomiast w aplikacji Klient JPK 2.0 należy dokonać załadowania wyżej wymienionego certyfikatu do aplikacji, zgodnie z podręcznikiem użytkownika, str.41, poprzez funkcjonalność: „Narzędzia -> Zarządzanie certyfikatami i kluczami symetrycznymi -> Załaduj certyfikat z pliku -> Otwórz i po wskazaniu pobranego wcześniej certyfikatu -> Zapisz certyfikat do bazy”.

Wszystko pięknie - denerwuje się pan Adam. Ale niech mi ktoś powie, dlaczego mam sam to aktualizować, a program nie może tego zrobić za mnie? To naprawdę takie trudne?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA