REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Myślisz, że dzięki żarówkom LED obniżysz rachunki za prąd? Do czasu. Możesz nawet dostać karę

Klimatyzatory, wentylatory, lodówki, świetlówki czy lampy LED. Jeśli masz w firmie tego typu urządzenia, grozi ci wszczęcie kontroli przez twojego operatora i naliczenie opłaty za ponadumowne zużycie energii biernej. To nie teoria — takie pisma trafiają już nie tylko do dużych firm produkcyjnych, ale także do drobnych przedsiębiorców.

26.08.2019
0:05
Rachunki za prąd. Żarówki LED mogą cię narazić na karę. Tauron zapowiada kontrolę ponadumownego zużycia energii
REKLAMA

Fot. Flickr/Matt Kieffer (CC BY-SA 2.0)

REKLAMA

Kupujesz do firmy nowoczesne urządzenia elektryczne, zasilacze awaryjne i żarówki LED (o inne rodzaje w sklepach coraz trudniej) i liczysz na to, że dzięki temu obniżysz rachunki za prąd. Niestety możesz być w błędzie.

Zostaną Państwo obciążeni

Rozpoczynamy kontrolę poboru energii biernej w Państwa obiekcie. Jeśli używają Państwo urządzenia elektryczne o charakterze indukcyjnym, licznik może wykazywać ponadumowny pobór energii biernej. W takiej sytuacji zostaną Państwo obciążeni opłatą za ponadumowny pobór energii biernej.

Takie zawiadomienie wpłynęło w zeszłym tygodniu do jednego z drobnych przedsiębiorców od firmy Tauron Dystrybucja. Firmę prowadzi od kilkunastu lat, ale to jego pierwszy taki przypadek.

 class="wp-image-969681"

Jakie ponadumowne zużycie energii? Jaka opłata? O tym, że istnieją przepisy, które umożliwiają spółkom dystrybucyjnym naliczanie takich kar odbiorcom instytucjonalnym i firmom, wie mało kto, bo operatorzy dotychczas sięgali po nie bardzo rzadko.

Spółki dystrybucyjne mogą naliczać kary za ponadumowne zużycie energii biernej, ale większość odbiorców nawet nie wie, że istnieją takie przepisy.

— mówi Bizblog.pl Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl, ekspert w dziedzinie energetyki.

Jak nam tłumaczy, tego typu kontrole były dotąd prowadzone głównie w dużych firmach, ale możliwe, że zostały rozszerzone na drobnych odbiorców ze względu na rosnącą popularność urządzeń, które wykazują duży pobór energii biernej: żarówek LED, klimatyzatorów czy urządzeń typu AGD sterowanych elektronicznie.

Bartłomiej Derski zaznacza, że i tak taniej będzie kompensować moc bierną LED-ów, niż nadal korzystać ze znacznie bardziej energochłonnego oświetlenia żarowego, halogenowego czy świetlówek, które dodatkowo męczą wzrok.

LED rozjaśni przyszłość naszej planety

Żarówki LED lubimy najbardziej, bo zużywają mniej energii i świecą nawet 20 lat. Dlaczego więc nie przejść na oświetlenie LED (...) już dziś? Z pewnością okaże się to korzystne dla twojego portfela i rozjaśni przyszłość naszej planety.

Tak do zakupu żarówek diodowych zachęca na swojej stronie internetowej Ikea, która jako jeden z pierwszych dużych sprzedawców oświetlenia przeszedł niemal całkowicie na technologię LED.

Postanowiliśmy zapytać, jak kwestię energooszczędności żarówek LED widzi w kontekście pisma Tauronu i czy w przypadku firm reklamowane oszczędności mogą czasem okazać się iluzoryczne.

Oferowane przez IKEA żarówki LED zużywają do 85 proc. mniej energii, a ich żywotność jest 10 razy dłuższa od zwykłych żarówek. Jest to rzeczywista, a nie iluzoryczna oszczędność energii — zapewnia sieć na początku maila do Bizblog.pl.

Według naszej najlepszej wiedzy, dotychczas nasi klienci nie zwracali się do nas z podobnymi problemami ponadumownego poboru energii biernej spowodowanej zakupionymi u nas produktami.

— deklaruje Ikea.
REKLAMA

Warto również zaznaczyć, że nie tylko oświetlenie LED może powodować pobór energii biernej. Jedynie szczegółowa analiza konkretnego przypadku może pozwolić ustalić, które urządzenia mogły najbardziej przyczynić się do ponadumownego poboru energii biernej w opisanym przez Pana przypadku — podkreśla sieć.

Na wysłane przez Bizblog.pl w zeszłym tygodniu pytania do chwili publikacji tekstu nie odpowiedział Tauron. Nie wiemy, czy opisane pismo to jednostkowy przypadek, czy coraz częstsza praktyka spółki. Do tematu powrócimy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA