REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko
  3. Zdrowie

Joe Biden szybko wymazał Trumpa. USA wracają do Porozumień Paryskich i WHO

W pierwszych godzinach swojego urzędowania Joe Biden jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał dziewięć aktów wykonawczych unieważniających wcześniejsze decyzje Donalda Trumpa. Chodzi m.in. o powrót USA do Porozumienia Paryskiego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

21.01.2021
9:42
Nord-Stream-2-porozumienie
REKLAMA

Jesteśmy razem. Będziemy silniejsi, by stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, by chronić naszą planetę. Witamy z powrotem w układzie paryskim!

– tak na Twitterze powitał pierwsze decyzje Joe Bidena Emmanuel Macron, prezydent Francji.
REKLAMA

Nie opadł jeszcze kurz po inauguracji nowego prezydenta USA Joe Bidena, jak ten podjął już pierwsze decyzje. W sumie podpisał 17 aktów wykonawczych, z czego dziewięć anulowało wcześniejsze decyzje Donalda Trumpa. W ten sposób Stany Zjednoczone wróciły w szeregi zarówno Porozumienia Paryskiego, jak i WHO. W pierwszej sprawie stosowne zawiadomienie już trafiło do ONZ i formalnie to nastąpi w ciągu najbliższych 30 dni. 

Amerykański priorytet, czyli koronawirus

„Zacznę od dotrzymania obietnic, które złożyłem Amerykanom” - zwrócił się w Gabinecie Owalnym Joe Biden do dziennikarzy. I jak można było się spodziewać jego pierwsze decyzje dotyczą pandemii koronawirusa, która uparcie nie odpuszcza w USA. Chodzi m.in. o nakaz noszenia maseczek w budynkach federalnych oraz powołanie koordynatora ds. reakcji na koronawirusa, który ma nadzorować z pozycji Białego Domu dystrybucję szczepionek. Przypomnijmy, że Joe Biden w ciągu pierwszych 100 dni swojego urzędowanie obiecał dostarczyć co najmniej 100 mln szczepionek na rynek. 

Porozumienie Paryskie znowu z Amerykanami

Podjęcie w pierwszym dniu urzędowania decyzji dotyczącym środowiska i klimatu też nikogo nie mogą dziwić. Administracja Donalda Trumpa procedurę wyjścia z Porozumienia Paryskiego uruchomiła 4 listopada 2019 r. Rok później było po sprawie. Ale od początku ostatniego wyścigu prezydenckiego między Demokratami i Republikanami było jasne, że kandydat tych pierwszych opowiada się za wzmożonymi działaniami na rzecz klimatu i o ile wygra z Trumpem, to w miarę szybko je podejmie.

Teraz okazuje się, że Joe Biden przynajmniej z formalnym powrotem USA do Porozumienia Paryskiego nie zamierzał czekać ani chwili dłużej. Oprócz tego nowy prezydent USA nakazał agencjom federalnym rozpoczęcie przeglądu i przywrócenia ponad 100 przepisów środowiskowych, z których wycofywał się swego czasu Donald Trump. 

Będziemy walczyć ze zmianami klimatycznymi w sposób, jakiego jeszcze nie było

– zapowiada Joe Biden

Powrót do Światowej Organizacji Zdrowia

Podobnie rzecz ma się jeżeli chodzi o WHO. Przypomnijmy: pod koniec maja ubiegłego roku Donald Trump oznajmił, że USA opuszczą WHO, która jest organizacją - zdaniem byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych - pod całkowitą kontrolą Chin.

REKLAMA

Już wtedy Joe Biden w mediach społecznościowych dawał jasno do zrozumienia, że zmieni tę decyzję w pierwszym dniu urzędowania. I jak obiecał – tak zrobił. Jednocześnie nowy prezydent USA zdecydował o przywróceniu do życia biura rozwiązanego przez Trumpa - dyrekcji ds. globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego i obrony biologicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa. 

Oto za zdrowszy, sprawiedliwszy, bezpieczniejszy, bardziej zrównoważony świat

– skomentował Tedros Adhanom, dyrektor generalny WHO.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA