REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Boicie się tylko podwyżki podatków? Polski Ład zrobi ze skarbówki tajemniczych klientów

Wielu Polaków prowadzących działalność gospodarczą deklaruje, że poważnie rozważają zamknięcie firmy od nowego roku, gdy w życie wejdzie podwyżka podatków w ramach Polskiego Ładu. Mało kto jednak wie, że kontrowersyjna reforma Mateusza Morawieckiego radykalnie zwiększa uprawnienia skarbówki, a nawet przewiduje kontrole „na tajemniczego klienta”.

22.09.2021
14:28
Polski Ład. Nowe uprawnienia skarbówki
REKLAMA

Jak pisze „Rzeczpospolita”, jedną z mało znanych nowości wprowadzanych przez Polski Ład jest tak zwane nabycie sprawdzające. Ma to polegać na tym, że funkcjonariusz KAS będzie mógł udawać zwykłego klienta i sprawdzać, czy dany przedsiębiorca nabija transakcje na kasę fiskalną.

REKLAMA

Kluczowa nowość polega na tym, że kontroler nie będzie musiał pokazać legitymacji przed przystąpieniem do czynności służbowych, jak obecnie. Przedstawiciel skarbówki będzie mógł ujawnić się już po skutecznie przeprowadzonej prowokacji i sporządzić protokół. Jeśli nie przyłapie przedsiębiorcy na braku rejestracji na kasie, będzie musiał sporządzić notatkę.

„Czynność ta nie będzie miała charakteru kontroli podatkowej ani kontroli celno-skarbowej w rozumieniu obowiązujących przepisów, dzięki czemu będzie mniej sformalizowana, a tym samym szybka do przeprowadzenia i nieuciążliwa dla podatników” – uspokaja Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu ustawy.

Może samo nabycie sprawdzające będzie mało sformalizowane i nieuciążliwe dla podatnika, ale jeśli zakończy się sukcesem, będzie stanowiło podstawę do przeprowadzenia pełnej kontroli na w zakresie prawidłowości ewidencjonowania obrotu handlowego. Wtedy już tak miło i bezboleśnie nie będzie.

Jak od strony praktycznej będzie wyglądać taka transakcja tajemniczego kontrolera skarbówki? Resort finansów chciałby, żeby pojedyncza transakcja wynosiła około 50 zł. To dość ciekawa wskazówka dla przedsiębiorców, a może to tylko taka sprytna zmyłka – jak przystało na tajemniczego klienta. Wiadomo też, że zakupiony przez kontrolera towar ma być zwracany, a sprzedawca będzie miał obowiązek przyjąć ten zwrot.

Zajęcie samochodu

REKLAMA

A co z innymi przepisami rozszerzającymi uprawnienia skarbówki? Jak pisze „Rzeczpospolita”, funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł w toku kontroli tymczasowo zająć samochód, komputer czy inną wartościową ruchomość na poczet prowadzonej egzekucji administracyjnej.

Taką możliwość KAS uzyska, gdy dług podatnika wobec fiskusa przekroczy 10 tys. zł. Zajęcie tymczasowe ma trwać do 4 dni, ale może się przekształcić w zajęcie egzekucyjne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA