REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rząd chce odzyskać PKP Energetykę. A przy okazji marzy mu się przejęcie Żabki

Po zapowiedzi wicepremiera Jacka Sasina o odzyskaniu przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) dla Polski ważnej firmy ruszyła giełda propozycji. Ale dosyć szybko okazało się, że chodzi o PKP Energetykę, która obecnie należy do amerykańskiego funduszu CVC. Ten w rękach ma też sieć sklepów Żabka. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już zasugerował taką dodatkową transakcję.

13.10.2022
9:44
Turow-decyzja-srodowiskowa-sad
REKLAMA

Nikt raczej się nie spodziewał, że wystąpienie wicepremiera i szefa aktywów państwowych Jacka Sasina w trakcie uroczystości zorganizowanych w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przyniesie jakiekolwiek niespodzianki. A jednak.

REKLAMA

Mozolnie odzyskujemy dla Polski kluczowe przedsiębiorstwa, które decydują o naszym bezpieczeństwie - stwierdził wicepremier Sasin i zapowiedział bardzo ważne przejęcie jednej z firm przez PGE.

PGE kupi od Amerykanów PKP Energetyka

Na Twitterze szybko ruszyła giełda podmiotów możliwych do przejęcia przez PGE. Wskazywano m.in. na CEZ i na Veolię. Zabawę zakończyła oficjalna informacja, że chodzi o PKP Energetykę.

Przypomnijmy: Polskie Koleje Państwowe we wrześniu 2015 r. sprzedały 100 proc. akcji PKP Energetyka amerykańskiemu funduszowi CVC Capital Partners. Po konsumpcji długu spółki wartość transakcji wyniosła 1,41 mld zł. Rok później, po zmianie władzy, PKP SA chciała wszystko odkręcić i nawet złożyła pozew do sądu twierdząc, że sprzedaż akacji PKP Energetyka jest nieważna. Nic z tego nie wyszło.

W 2020 r. CVC Capital Partners był blisko sprzedaży spółki. Transakcja miała opiewać na 1,8 mld euro. Fundusz zainicjował rozmowy z innymi firmami private equity oraz grupami energetycznymi spoza Polski w sprawie sprzedaży. Decyzja o zbyciu PKP Energetyka miała zapaść po tym, jak w 2019 r. rząd wprowadził regulacje mrożące ceny energii, żeby tak konsumentów chronić przed rosnącymi wtedy coraz bardziej kosztami emisji CO2.

Żabka też będzie polska? Możliwa transakcja wiązana

Ze sprzedaży PKP Energetyka nic nie wyszło, ale teraz gotowość do takiego zakupu zgłosił Skarb Państwa. Niewykluczone zresztą, że nie będzie to jedyna transakcja, jaką przeprowadzi u nas fundusz CVC Capital Partners. Taką możliwość zasugerował Jarosław Kaczyński. 

Sklepy Żabka być może też zostaną wykupione. Idziemy w tym kierunku - stwierdził prezes PiS w trakcie spotkania z mieszkańcami Puław.

REKLAMA

Fundusz CVC Capital Partners sieć sklepów Żabka zakupił od Mid Europa Partners ponad 5 lat temu. Amerykanie szczycili się wtedy, że jest to ich już druga inwestycja w Polsce (po zakupie PKP Energetyka), co świadczy o ich długoterminowym zaangażowaniu w Europie Środkowej. Do tych doniesień, na zapytanie TVN24, odniósł się fundusz CVC Capital Partners.

Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania - brzmi odpowiedź.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA