REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Szury straszą się przejęciem przez państwo pieniędzy w bankach. No to oszuści mają dla nich swoją ofertę

Najważniejsze, żeby z przekazem idealnie trafić w żądze lub lęki grupy docelowej – tę zasadę marketingu znają nie tylko copywriterzy i politycy, ale także oszuści internetowi. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed przestępcami, którzy podszywając się pod bank ING, straszą „upaństwowieniem” środków na rachunkach bankowych i proponują ukrycie uch przed fiskusem na „lokacie nocnej”.

09.09.2021
16:01
inflacja-stopy-procentowe-raty-kredytow
REKLAMA

„Uwaga! Ostrzegamy przed nową metodą podszywania się oszustów pod banki!” – pisze w mediach społecznościowych Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego w Komisji Nadzoru Finansowego, czyli CSIRT KNF.

REKLAMA

Jak ostrzegają eksperci od cyberbezpieczeństwa, przestępcy rozsyłają SMS-y, w których podają się za bank ING. Treść SMS mówi o rzekomym zarządzeniu Ministerstwa Finansów o przejęciu środków bankowych, a jedynym ratunkiem ma być zdeponowanie wszystkich środków na tajemniczej „nocnej lokacie”.

„SMS-y te wyglądają jak przesłane przez ING. Jest w nich numer konta, na które „trzeba” wysłać pieniądze »jak najszybciej«. Oszuści w SMS-ach, które widzieliśmy, straszą stratą 30 proc. sald ROR i namawiają do przesłania całego salda na »lokatę«” – ostrzega z kolei sam bank ING.

Pieniądze, które przelejesz na numer konta z takiego SMS-a, nigdy do Ciebie nie wrócą!

– ostrzega ING.

To wszystko brzmi jak dziecięcy żart, ale w sytuacji, gdy każdego dnia wielu Polaków nabiera się na numery „na wnuczka”, „na policjanta”, „na amerykańskiego żołnierza”, a nawet „na nigeryjskiego księcia”, nawet takich komicznych na pozór zagrożeń nie można bagatelizować.

REKLAMA

Osoby karmiące się krążącymi po internecie teoriami spiskowymi najróżniejszego rodzaju – od szczepionek przez 5G po płaską Ziemię – bardzo często dają się wciągać w różnego rodzaju bzdury o rzekomych planach nacjonalizacji prywatnych środków obywateli na rachunkach bankowych. Osoba owładnięta takim lękiem może dać się z łatwością złapać na taki numer jak opisany powyżej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA