REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Dostałeś takiego SMS-a z banku? Nie daj skroić się oszustom

Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości SMS do klientów banku Santander, aby wyłudzić od nich dane i włamać się na ich konta bankowe - ostrzega zespół do spraw cyberbezpieczeństwa CSIRT NASK.

15.06.2022
14:09
telefon_internet
REKLAMA

Jak informuje NASK, cyberprzestępcy wysyłają potencjalnym ofiarom SMS-y zachęcające do odwiedzenia strony internetowej mającej uchodzić za domenę banku.

REKLAMA

„Wygrałeś 900 zł", straciłeś oszczędności życia

Nową kampanię phishingową (jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS) zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team – red.) NASK zaobserwował w minionym tygodniu.

Oszuści wysyłali SMS-y zachęcające do odwiedzenia fałszywej domeny banku Santander. Pod pretekstem dodania urządzenia jako zaufanego, użytkownik był namawiany do podania swoich danych uwierzytelniających – tłumaczą eksperci z NASK.

W nagrodę klient miał otrzymać 900 zł, jeśli poda kod SMS w celu potwierdzenia operacji bankowej. W rzeczywistości przekazanym kodem przestępcy autoryzowali przelew na swoje konto bankowe.

W zeszłym tygodniu oszuści również rozsyłali SMS-y do klientów Santander i oferowali rzekomo 500 zł.

Jak nie dać złowić się oszustom?

Na celowniku oszustów są również klienci innych banków. Dlatego, zanim kliknie się w link w wiadomości SMS od banku, lepiej dokładnie przeczytać jej treść i zastanowić się, czy nie jest fałszywa.

Dopóki nie masz pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie powinieneś klikać w żadne linki ani na nie odpowiadać - podpowiada portal gov.pl.

Wiele wiadomości od oszustów ma liczne błędy gramatyczne, interpunkcyjne, albo nie wykorzystuje polskich znaków diakrytycznych , jak „ą” i „ę”. Często przestępcy wysyłają maile z używając nazwę nadawcy, która wygląda na zupełnie niewiarygodną, albo kogoś naśladuje. Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię, czy też bak jest polskich znaków diakrytycznych np. nie używa się „ą”, „ę” itd. 

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA