REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Przez Nowy Ład pracowników mogą czekać obniżki pensji. Rząd jest wściekły na przedsiębiorców

Do ucha polskiego premiera dotarły niepokojące wieści. Korzyści, jakie część pracowników miała odnieść dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu, są niwelowane przez działania ich pracodawców. W skrócie: co rząd dał, to przedsiębiorca weźmie.

04.01.2022
15:06
Polski Ład. Co rząd dał, to przedsiębiorca weźmie
REKLAMA

We wtorek w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej ma dojść do narady - ustaliła „Rzeczpospolita”. W gmachu resortu zjawią się przedstawiciele ZUS-u i Państwowej Inspekcji Pracy. Na tapecie temat wyjątkowo dla rządu drażliwy - cięcia pensji po stronie pracowników, którzy na Polskim Ładzie mieli zyskać finansowo.

REKLAMA

Firmy chcą zaoszczędzić na Polskim Ładzie

Przypomnijmy, że w ramach reformy podatkowej PiS wprowadził m.in. wyższą kwotę wolną od podatku (30 tys. zł rocznie) i tzw. ulgę dla klasy średniej. Rząd chętnie chwalił się przykładami, wyliczając, że kasjer zarabiający 3 tys. zł miesięcznie zyska 1840 zł rocznie, a księgowa, która wyciąga 5 tys. zł co miesiąc, w skali roku dostanie 560 zł ekstra.

Dziennik dowiedział się jednak, że do uszu najważniejszych polityków w kraju coraz częściej dobiegają skargi na obniżanie wynagrodzenia. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia. Jeżeli firma zetnie na każdym zatrudnionym 200 zł miesięcznie, to przy stu pracownikach będzie 0,25 mln zł rocznie do przodu. Inna sprawa, że przedsiębiorcy będą mogli się dzięki temu odkuć się za straty, które sami poniosą w wyniku wdrożenia Polskiego Ładu.

Z perspektywy pracownika nic się za to nie zmienia. Wciąż będzie zarabiał tyle, ile wcześniej. No właśnie, a przecież miało być zupełnie inaczej.

Rząd do przedsiębiorców: mamy was na oku

Wszystko wskazuje na to, że rząd szykuje się teraz do noworocznej ofensywy. W komunikacie umieszczonym na stronie ZUS szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że pracownik, który ma wątpliwości odnośnie wynagrodzenia może zgłosić się do ZUS i PIP. Pani minister podkreśliła, że reakcja będzie natychmiastowa.

REKLAMA

Chcemy przeciwdziałać próbom wykorzystywania zmian przepisów do nieuczciwych praktyk. Przypomnę, że ustawa podatkowa Polskiego Ładu przewiduje przepisy, które ułatwią wymianę danych między Krajową Administracją Skarbową a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dotyczących przychodów, dochodów i form opodatkowania przedsiębiorców

- dorzuca prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska
https://bizblog.spidersweb.pl/polski-lad-nauczyciele-policjanci/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA