REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Praca

Programiści żądają podwyżek. Seniorzy chcą zarabiać 27 tys. netto

Oczekiwania płacowe pracowników IT rosną, a ofert dla specjalistów jest coraz więcej. Potwierdza to najnowszy raport No Fluff Jobs, z którego wynika, że najbardziej doświadczeni chcieliby zarabiać o 40 proc. więcej niż obecnie, czyli 27 tys. netto na fakturze i 15 tys. zł netto na umowie o pracę. Rośnie liczba ofert kierowanych do seniorów

23.06.2020
14:37
no fluff jobs
REKLAMA

Portal rekrutacyjny No Fluff Jobs zbadał, jaka przyszłość czeka specjalistów IT zależnie od poziomu ich doświadczenia i kompetencji, oraz jakie umiejętności są obecnie najbardziej pożądane w branży.

REKLAMA

Wiele firm stawia na cyfryzację, więc na rynku pracy ponownie rozchwytywani są najbardziej doświadczeni programiści. I korzystając z tego trendu, oczekują wyższych zarobków.

W IT wynagrodzenia uzależnione są od doświadczenia, lokalizacji, wielkości firmy oraz specjalizacji. Najwięcej zarabiają pracownicy seniorzy i eksperci, czyli specjaliści z ponad 8-letnim doświadczeniem. Obecnie 39 proc. z tej grupy zaczęło przygodę z programowaniem w szkole podstawowej. To pokolenie dzisiejszych 30-35 latków.

 class="wp-image-1183338"

Programistom brakuje pieniędzy

W porównaniu do stycznia w maju liczba ofert kierowanych do seniorów wzrosła o 14 proc. Gorzej wygląda sytuacja juniorów, ofert pracy dla nich jest chwilowo mniej i utrzymuje się trend spadkowy.

Z analizy oczekiwań płacowych wynika, że seniorzy jeszcze w lutym deklarowali, że chcieliby zarabiać ok. 40 proc. więcej niż dziś.

Ich średnie zarobki wynoszą około 19,5 tys. zł netto na umowie B2B, a w przypadku umowy o pracę ponad 11 tys. zł netto. Tymczasem uśrednione oczekiwania to odpowiednio 27 tys. i 19 tys.

Z nieco mniejszym doświadczeniem (5-8 lat) przyznają się, że dostają na rękę 10 tys. zł, a oczekują 12 tys. zł. W przypadku pracujących w branży 2-5 lat pensja netto wynosi 8 tys. zł, a oczekiwania są wyższe o 2 tys. zł.

Najwyższe zarobki zadeklarowały osoby pracujące w backendzie oraz mobile'u, czyli w najbardziej pożądanych specjalizacjach. Średnie deklarowane zarobki netto w pierwszym przypadku wynoszą 11 tys. zł na umowie B2B, o ok. 10 proc. więcej niż we frontendzie.

Młodzi mniej atrakcyjni dla pracodawców

Obecnie oferty dla osób z większym doświadczeniem stanowią prawie 95 proc. wszystkich ogłoszeń w IT. Na rynku intensywnie poszukiwani są programiści, którzy są w stanie pomóc firmom przejść na nowe technologie.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs zauważa, że branża IT rozwija się dynamicznie i równie dynamicznie reaguje na kryzys.

W No Fluff Jobs praktycznie natychmiast odczuliśmy wzrost liczby ofert dla programistów w takich sektorach jak ecommerce, mobile i gaming (bo poza zakupami, zamknięci w domach zapragnęliśmy też rozrywki). Spodziewam się, że w najbliższym czasie te gałęzie IT jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu

– zapowiada.

Jego zdaniem część przyzwyczajeń konsumenckich, które wykształciły się w trakcie lockdownu zostanie z nami na dłużej: chętniej będziemy kupować online, kształcić się online i jeszcze intensywniej korzystać z urządzeń mobilnych.

To będzie miało swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na wyspecjalizowanych pracowników. Obserwujemy znacznie większą ilość ofert pracy dla osób o większym doświadczeniu w branży IT (poziom mid, senior i ekspert) 

– tłumaczy Tomasz Bujok.

I wskazuje, że jest to efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe.

Zdaniem Tomasz Bujoka nie oznacza to, że ofert dla juniorów nie ma w ogóle.

Kryzys to zwykle dobry sprawdzian kompetencji. Dla talentów w branży zawsze znajdzie się miejsce. W takiej sytuacji warto na pewno zadbać o swój rozwój, zdefiniować swoje słabe strony i dążyć do rozwoju kompetencji w tych dziedzinach. Warto również poszukać mentora lub przyjaznej grupy, która pomoże rozwiązać niektóre dylematy związane z tworzeniem kodu

– radzi CEO No Fluff Jobs.
 class="wp-image-1183323"
Źródło: Najbardziej pożądani specjaliści IT. Zarobki. Oczekiwania. Wymagania. No Fluff Jobs

2/3 ankietowanych pracowników IT w grupie z minimum 2-letnim doświadczeniem pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT: backend (26 proc,), fullstack (18 proc), frontend (14 proc.) oraz testing (8 proc).

Średniozaawansowani, seniorzy i eksperci znają średnio 5 języków programowania. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się języki, Java, Javascript, Python, PHP oraz SQL.

Zadaniem seniorów technologie przyszłości  to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.

Najpierw kariera, potem pieniądze

Aż 70 proc. ankietowanych przez No Fluff Jobs pracowników branży IT bardziej niż zarobki ceni sobie możliwość rozwoju i awansu. Blisko 65 proc. awansowało w ciągu ostatnich kilku lat, ale tylko 41 proc. jest z tego faktu zadowolonych. Prawie co drugi zapytany z ponad 8-letnim doświadczeniem pełni funkcję team leadera lub managera.

Eliza Stasińska, Dyrektor Departamentu IT w mBanku mówi, że biorąc pod uwagę wciąż rosnącą liczbę pracowników IT na rynku, nie dziwi jej fakt, że ci z większym doświadczeniem (a tych jest zdecydowanie mniej na rynku) pełnią dziś funkcję menedżerskie.

Szybko przyrasta liczba pracowników w IT, więc potrzebujemy więcej menedżerów. Ale nie jest to jedyna opcja dla senior deweloperów. Organizacje potrzebują wąsko-specjalizowanych profesjonalistów. Prowadzą innowacyjne projekty: chmura, bezpieczeństwo, wszechobecna potrzeba mikroserwisowania usług, pozbywanie się legacy kodu, itp., więc tworzy się przestrzeń dla architektów rozwiązań technologicznych. To równie atrakcyjna ścieżka rozwoju i potencjalnego awansu. Również finansowo korzystna, nie mniej niż menedżerska

– zwraca uwagę.
REKLAMA

W kierunku menedżerskim chce rozwijać się 40 proc. badanych i tu motywem jest też podwyżka, ponieważ 51 proc. sądzi, że na stanowisku kierowniczym zarobi więcej.

Co ciekawe, aż 60 proc. badanych uważa, że praca specjalisty jest mimo wszystko pewniejsza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA