REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Rząd idzie na zderzenie czołowe z „Solidarnością”. Parlament klepnął handlową niedzielę 6 grudnia

Jeszcze tylko podpis prezydenta i możemy ruszyć na zakupy w najbliższą niedzielę. Senat przyjął bez poprawek projekt ustawy znoszącej zakaz handlu 6 grudnia, co oznacza, że w tym miesiącu będziemy mieć aż trzy niedziele handlowe.

02.12.2020
13:39
Tauron-Solidarność-list
REKLAMA

Za przyjęciem projektu ustawy bez poprawek głosowało aż 86 senatorów, a tylko 8 było przeciw. Od głosu wstrzymały się trzy osoby. Obietnicę przywrócenia handlu 6 grudnia złożył pod koniec listopada wicepremier Jarosław Gowin, a stosowny projekt ustawy pojawił się w ciągu kilku dni.

REKLAMA

To istotna zmiana względem obowiązującej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, która zezwala na normalną działalność handlową w grudniu tylko w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia – w tym roku wypadają one 13 i 20 grudnia.

„Projektowana zmiana ustawy wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu ustawy tłumaczą, że liczba klientów sklepów w okresie przedświątecznym jest „znaczna” i dodatkowa niedziela handlowa ma na celu zmniejszenie liczby osób robiących zakupy w tym samym czasie.

„Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej” – wskazano w uzasadnieniu projektu.

Piotr Duda: pracownicy będą ryzykować życiem

Przeciw wprowadzaniu trzeciej handlowej niedzieli ostro zaprotestował przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, ale parlamentarzyści rządzących ugrupowań pozostali na jego argumenty głusi.

Dla mnie to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących. Jesteśmy zbulwersowani, tym bardziej że do projektu rękę dołożyły dwie organizacje związkowe

– powiedział 26 listopada przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Piotr Duda stwierdził, że pracownicy będą musieli w tym dniu „przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, życie, tylko dlatego, że według uzasadnienia projektu ma to rozładować przedświąteczne natężenie zakupów, a także pomoże to biznesowi w poprawie i tak trudnej sytuacji związanej z zamknięciem galerii handlowych”.

Nic tam nie ma o pracownikach, bezpieczeństwie ludzi, którzy tam pracują. Jesteśmy tym zbulwersowani

– powtórzył Piotr Duda.

List do premiera

„Domagamy się natychmiastowego wycofania propozycji ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia oraz rozpoczęcia dialogu ze związkami zawodowymi na temat zasad funkcjonowania handlu w dobie pandemii” – napisała handlowa „Solidarność” w liście otwartym do premiera.

REKLAMA

Związkowcy wyrazili oburzenie, że wprowadzenie tego zapisu do projektu nowelizacji ustawy covidowej „nie było w żaden sposób konsultowane ze stroną społeczną”, co uznali za „całkowicie niedopuszczalne”.

Warto przypomnieć, że to właśnie „Solidarności” zawdzięczamy zakaz handlu – związek firmował społeczny projekt ustawy, którym rząd zajął się po wielu miesiącach odwlekania tej dość niewygodnej wizerunkowo ingerencji w zwyczaje Polaków.

https://bizblog.spidersweb.pl/niedziela-handlowa-6-grudnia/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA