REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Maturzyści chcą łączyć studia z pracą. Ale się przejadą

Czterech na dziesięciu tegorocznych maturzystów planuje łączyć studia z pracą. Jednak zderzenie oczekiwań z realnymi pensjami może być bolesne. Mediana pensji, którą dziś chcieliby otrzymywać studenci mieści się w przedziale 6-7 tys. zł netto. Tymczasem wartość środkowa obecnych zarobków pracujących studentów to 3,1 tys. zł na rękę.

09.05.2024
21:55
Maturzyści chcą łączyć studia z pracą. Ale się przejadą
REKLAMA

Choć utarło się, że dla zetek praca nie jest najważniejsza, wielu tegorocznych maturzystów, nie zamierza skupić się tylko na nauce, lecz planuje połączyć studia z pracą.  Z najnowszych badań NASK, w których przepytano aż 17 tys. uczniów ostatnich klas szkół średnich wynika, że ponad czterech na dziesięciu (43,9 proc.) uczniów po ukończeniu szkoły zamierza kontynuować naukę i jednocześnie pracować. Na samej nauce skupi się co piąty (19,8 proc.), podobnie, jak na pracy (20,0 proc.). Natomiast 15 proc. uczniów nie podjęło jeszcze decyzji w tej kwestii.

REKLAMA

Satysfakcja i wysokie zarobki

Okazuje się, że praca na studiach najwyraźniej popłaca. Łączenie nauki i pracy przekłada się na szybsze zatrudnienie i na wyższe wynagrodzenia absolwentów uczelni wyższych – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Akademickość polskich miast”.

Połowa absolwentów wiodących polskich uczelni zdobywała doświadczenie zawodowe przed uzyskaniem dyplomu. Jest to zgodne z obserwacjami dotyczącymi planów na przyszłość tegorocznych maturzystów. Doświadczenie zawodowe jest cenione przez pracodawców i przekłada się na lepsze oferty pracy oraz wyższe wynagrodzenie – podkreśla Aleksandra Wejt-Knyżewska z PIE.

Jednocześnie zarobki młodych wzbudzają duże emocje. Z badań NASK wynika, że przeważająca większość uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych chce ze swojego przyszłego zawodu czerpać satysfakcję (76,5 proc.). Ale niemniej ważne jest dla nich wysokie wynagrodzenie (71,3 proc.). Natomiast najrzadziej respondentom zależy na tym, by zawód dawał im możliwość wpływu na otoczenie (9,4 proc.) i budował ich szacunek w społeczeństwie (9,6 proc.).

Więcej o rynku pracy przeczytasz w tekstach:

Mediana zarobków to 3 tys. zł, oczekiwania - znacznie wyższe

Wokół zarobków zetek narosło już wiele mitów. Bo chcą godnie zarabiać, nie wstydzą się o tym rozmawiać i jednocześnie nie chcą poświęcić całego życia karierze. Z badań „Student w pracy” 2024 Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wynika, że mediana pensji, którą dziś chcieliby otrzymywać studenci mieści się w przedziale 6-7 tys. zł netto. Ponadto co trzeci pracujący student (32,9 proc.) chciałby zarabiać dziś powyżej 10 tys. zł netto.  W niedalekiej przyszłości oczekują wyższych kwot. Za rok pensję powyżej 10 tys. chciałoby otrzymywać 42,2 proc. badanych, a za trzy lata - 56,9 proc.

Niestety, oczekiwania jednak rozmijają się z rzeczywistością.

Wartość środkowa obecnych zarobków pracujących studentów wynosi 3,1 tys. zł netto. Co piąta osoba zarabia mniej: między 1-2 tys. zł netto – czytamy w raporcie „Student w pracy”.

Ponad połowa (52,2 proc.) studentów zarabia w Polsce nie więcej niż 4 tys. zł. Co czwarty student (24,2 proc.) może liczyć na pensję od poniżej tysiąca do 2 tys. zł na rękę. Studenckie zarobki w wysokości od 2 do 4 tys. netto notuje 28 proc. badanych. Z kolei powyżej 5 tys. zł zarabia 15,3 proc. studentów.

REKLAMA

W porównaniu z poprzednią falą badania - to dobra wiadomość - wzrósł odsetek osób deklarujących zarobki wynoszące od 4 do 5 tys. zł  (15 proc. vs. 9 proc.). Niższe są natomiast odsetki studentów zarabiających od 2001 do 4000 zł netto oraz tych, którzy zarabiają poniżej 1000 zł.

Ponad połowa (54 proc. ) studentów zatrudniona jest na umowę zlecenie, a co piąty na umowę o pracę na czas nieokreślony. Prawie czterech na dziesięciu studentów deklaruje, że pracuje na pełen etat, a praca 3 na 10 studentów ma charakter dorywczy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA