REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Byli ministrowie finansów piszą do prezydenta i premiera. Żądają wyjaśnień w sprawie afery z udziałem szefa NIK

Siedmiu byłych ministrów finansów wystosowało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Domagają się w nim wyjaśnień ws. szefa NIK (i byłego ministra finansów) Mariana Banasia. Reportaż Superwizjera TVN ujawnił, że polityk mógł zarabiać na wynajmie pokojów na godziny. Co więcej miał też m.in. zaniżać cenę najmu, by płacić mniejszy podatek.

25.09.2019
16:23
Marian Banaś podatek VAT
REKLAMA

Fot. www.gov.pl

REKLAMA

Od kilku dni sprawa Mariana Banasia nie schodzi z czołówek. Dziennikarz TVN-u Bertold Kittel ujawnił, że prezes NIK wynajmował kamienicę sutenerom. Powiązania Banasia ze światem przestępczym niepokoją, bo jako były minister finansów i szef służby celnej od kilku lat miał dostęp do tajemnic tajnych i ściśle tajnych. Banaś nie wpisał także do swojego oświadczenia majątkowego, że kamienica jest obciążona kredytami, a następnie, na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży potraktował ją jako sprzedaną i nie wpisał jej do oświadczenia majątkowego za 2017 rok.

Kierując się nadrzędnym interesem dobra publicznego i potrzebą zachowania autorytetu Najwyższej Izby Kontroli podjąłem decyzję, że od 27 września do czasu zakończenia kontroli oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne udaję się na urlop bezpłatny. Dzisiaj poinformowałem o tym Panią Marszałek Sejmu - oświadczył we wtorek prezes NIK Marian Banaś.

Poniżej treść listu przesłanego do redakcji Bizblog.pl.

Szanowni Państwo,
Ujawnione w ostatnich dniach przez stacje TVN szokujące informacje o Marianie Banasiu, byłym Ministrze Finansów i byłym szefie Krajowej Administracji Skarbowej, są wysoce niepokojące i wymagają natychmiastowych działań

Przedstawione w mediach relacje biznesowe byłego Ministra Finansów ze światem przestępczym podważają moralną podstawę zaufania obywateli do administracji skarbowej. Jak podatnicy (krajowi i zagraniczni) mieliby ufać polskiemu aparatowi skarbowemu i uważać go za rzetelny, kiedy związki jego byłego szefa z przestępcami pozostają niewyjaśnione. Pracownicy administracji skarbowej nie mogą być pewni uczciwości decyzji swoich przełożonych, kiedy w sprawie ich byłego przełożonego pojawiają się tak poważne wątpliwości

Jednak sprawa Mariana Banasia daleko wykracza poza Ministerstwo Finansów. Dotyka ona bowiem podstawowej kwestii – uczciwości osób sprawujących wysokie urzędy w państwie oraz zachowania służb, których ustawowym zadaniem jest sprawdzanie przeszłości kandydatów na wysokie urzędy

Dlatego, pytania które wymagają natychmiastowego i szczegółowego wyjaśnienia są następujące:

  • Jaki był faktyczny związek Ministra Banasia z osobami prowadzącymi hotel na godziny w kamienicy w Krakowie?
  • Dlaczego w oświadczeniu majątkowym wykazał mało wiarygodną kwotę z wynajmu kamienicy? Czy w związku z tym Minister Banaś nie popełnił przestępstwa, poświadczając nieprawdę poprzez zaniżanie dochodu do opodatkowania?
  • Czy Minister Banaś wiedział i aprobował niewydawanie paragonów za wynajem pokoi na godziny w swojej kamienicy i czy nieodprowadzenie należnego podatku VAT było tam normalną praktyką?
  • Dlaczego CBA przez 8 miesięcy bada oświadczenie majątkowe Ministra Banasia i czy powody tej przewlekłości dotyczą kamienicy w Krakowie?
  • Na ile czyjaś wiedza o niejasnościach w oświadczeniu majątkowym mogła stanowić czynnik ograniczający zdolność podejmowania przez Ministra Banasia niezależnych decyzji w organach którymi kierował?
  • Kto z najważniejszych osób w państwie posiadał taką wiedza i dlaczego nie stanowiła ona przeszkody przy kolejnych awansach w karierze Ministra Banasia?
REKLAMA

Oczekujemy podjęcia natychmiastowych działań szczegółowo wyjaśniających ww. okoliczności przez właściwe organy państwa. Jest ewidentne, że kontrola oświadczenia Ministra Banasia przez CBA w tak długim czasie jest niewystarczającym środkiem zaradczym w sprawie takiej wagi. Kontrola ta, trwająca już osiem miesięcy, nie odkryła faktów, do których dotarli dziennikarze TVN w ciągu kilku tygodni. Tym samym nie zapobiegła powołaniu Ministra Banasia na trzy wysokie stanowiska państwowe. Pilnego wyjaśnienia wymaga także rola służb specjalnych w tej sprawie, a nadzór nad postępowaniem wyjaśniającym powinien objąć osobiście Prezes Rady Ministrów.

Podpisali:
Leszek Balcerowicz
Jarosław Bauc
Marek Belka
Marek Borowski
Mirosław Gronicki
Andrzej Olechowski
Jacek Rostowski
Mateusz Szczurek

Z poważaniem,
Leszek Balcerowicz

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA