REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Rusza program Mama warszawianka na rynku pracy. Stolica reaguje na sytuacje kobiet po koronawirusie

Na rynku pracy kobietom jest coraz ciężej. Kryzys ekonomiczny i brak pewności siebie skutkują tym, że straciły posady, a te, które wciąż pracują, żyją niepewności, czy uda im się zachować źródła utrzymania. Warszawa i Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką reagują przygotowując akcję „Mama warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVID-em”.

24.09.2020
6:56
Rusza program Mama – Warszawianka na rynku pracy. Stolica reaguje na sytuacje kobiet po koronawirusie
REKLAMA

Według badań - 62 proc. kobiet potrzebuje mentora na drodze rozwoju osobistego i kariery zawodowej. Co trzeciej kobiecie brakuje też pewności siebie, szczególnie kiedy zostaje mamą. Sprawę pogorszyła pandemia koronawirusa, przez którą sytuacja na rynku pracy stała się niepewna.

REKLAMA

Z tych powodów wystartował projekt „Mama - warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVID-em”, mający zapewnić wsparcie i profesjonalną pomoc w tych trudnych dla pań czasach.

 class="wp-image-1253272"

Współczynnik aktywności zawodowej u kobiet w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku wynosił tylko 47,8 proc. w porównaniu z mężczyznami, u których utrzymywał się on na poziomie blisko 65 proc.

Pandemia mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek

Z badań Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że co piąta ankietowana boi się, że straci pracę, prawie 12 proc. już ją straciła, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Dodatkowo te korzystające po zamknięciu żłobków i przedszkoli ze zwolnień opiekuńczych. w szczególności w najbardziej stratnych po kwarantannie branżach, w których zatrudniano głównie kobiety - usługach, kulturze, gastronomii - wciąż są zwalniane.

Wyniki badań pokazały też, co utrudnia im rozwój zawodowy, a mianowicie brak: wystarczającej pewności siebie (36 proc.) i kompetencji (16 proc.).

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez stolicę, Warszawianki zauważają zmianę swojej sytuacji na rynku pracy w momencie, gdy zostają matkami. Kobiety-matki bardzo często postrzegane są przez pracodawców jako mniej efektywne. Natomiast kobiety, które przebywają w domu i wychowują dziecko, nie mają wiary w siebie i często poszukują pracy poniżej swoich kwalifikacji. Wielokrotnie spotykałam się z warszawiankami, które jeszcze przed pandemią skarżyły się, że ich głównym problemem jest powrót na rynek pracy po dłużej przerwie, ponieważ pracodawcy nie zapewniają im rozwiązań, umożliwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym bądź tworzą taką atmosferę, aby same rezygnowały z pracy. Dlatego będziemy kompleksowo wspierać nasze mieszkanki, które powracają do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz kobiety, które właśnie utraciły pracę lub obawiają się jej utraty

– powiedziała Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, inicjatorka projektu.

Warszawski rynek pracy reaguje

Warsztaty i szkolenia w ramach akcji mają na celu uchronić matki aktywne zawodowo przed negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy i wzmocnić ich samoocenę.

Projekt będzie realizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet przy wsparciu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Działania skierowane są do kobiet, które na stałe mieszkają w Warszawie, w szczególności dla mam mających trudności z powrotem na rynek pracy lub rozwojem swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Program szkoleniowy odbędzie się w języku polskim, aczkolwiek organizatorzy zachęcają, aby wzięły w nim także udział migrantki mieszkające w Warszawie, pochodzące z Ukrainy czy Białorusi.

W pierwszym etapie uczestniczki będą rozwijały swoje predyspozycje i wzmacniały pewność siebie. W kolejnym wezmą udział w warsztatach, które pomogą im w rozwoju oraz wyborze ścieżki kariery zawodowej, a w ostatnim będą rozwijały konkretne umiejętności, które pomogą im wrócić na rynek pracy lub założyć własny biznes.

REKLAMA

Rekrutacja do programu rozpoczyna się 21 września br. Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz online, dostępny w specjalnej zakładce na stronie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Wyniki rekrutacji będą znane już 13 października.

Program „Mama warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVID-em” jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty miasta dla rodziców małych dzieci. Warszawa oferuje także bezpłatne żłobki, mające na celu aktywizację zawodową kobiet, zapewniając ich dzieciom opiekę oraz wsparcie profesjonalistów w rozwoju kariery zawodowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA