REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Co za zwrot! Zobaczcie, co się dzieje z cenami gazu

Stary Kontynent na razie z napędzanego przez Rosję kryzysu energetycznego wychodzi obronną ręką. Tak przynajmniej uważają analitycy z Goldman Sachs. Chwalą kraje unijne za wypełnienie magazynów gazu. Ale też przyznają, że ogromne koło ratunkowe w tej sytuacji rzuciła Europie pogoda. Dzięki temu cena gazu coraz częściej jest na poziomach spotykanych ostatnio przed wojną w Ukrainie.

11.01.2023
11:42
gaz-Putin-gielda
REKLAMA

Europa ani USA nie uległy szantażowi energetycznemu i robią wszystko, co możliwe, żeby w krótkim czasie uniezależnić się od dostaw surowców z Rosji. I jak przyznają właśnie analitycy Goldman Sachs: to działa. Tym samym obniżane są prognozy dotyczące ceny gazu, co może mieć też wpływ na cenę ropy.

REKLAMA

Jeśli europejskie ceny gazu pozostaną słabe przez resztę tego roku, przedłużająca się utrata substytucji gaz-ropa obniżyłaby naszą prognozę cen ropy o 4 dol. za baryłkę na 2023 r. - czytamy w nocie Goldman Sachs z 8 stycznia.

Magazyny gazu i bardzo ciepła zima

Zdaniem Goldman Sachs na taki stan rzeczy mają wpływ dwa podstawowe mechanizmy. Pierwszym jest energetyczna polityka Brukseli, dzięki której magazyny gazu UE są obecnie wypełnione w ponad 82 proc. (stan na 9 stycznia). Polska z wynikiem przeszło 96 proc. jest w europejskiej czołówce, chociaż ilościowo największe zapasy gazu mają zdecydowanie Niemcy, którzy wiodą prym pod względem wielkości magazynów (pojemność ok. 22 mld m sześc. gazu; dla porównania w Polsce to ok. 3,2 mld m sześc.). Stan wypełnienia magazynów Niemiec teraz to więcej niż 91 proc. 

Drugim mechanizmem, dzięki któremu Europa przechodzi na razie przez kryzys energetyczny w miarę suchą stopą, jest wyjątkowo ciepła zima, która mocno ścięła zapotrzebowanie energetyczne. W pierwszych dniach 2023 r. rekordy temperatury odnotowywano w wielu krajach. m.in. w Polsce (18,9 st. C na warszawskim Okęciu), na Węgrzech w Szwajcarii, czy we Francji, gdzie w Nowy Rok na południowym zachodzie odnotowano blisko 25 st. C. W Niemczech z kolei służba meteorologiczna potwierdziła, że tak ciepłego przełomu roku nie było od początku prowadzenia tych rejestrów, czyli od 1881 r. 

Rekordowe upały w całej Europie w nowym roku były bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka, tak jak zmiany klimatyczne sprawiają, że każda fala upałów jest teraz bardziej prawdopodobna i gorąca - twierdzi cytowana przez Reuters dr Friederike Otto, klimatolog z Imperial College London.

Cena gazu cały czas w tendencji spadkowej

Nic więc dziwnego, że Goldman Sachs podnosi dotychczasowe prognozy. Teraz wypełnienie magazynów gazu na koniec marca szacuje na 52 proc. (wcześniej 33 proc.). Z kolei cena surowca powinna w pierwszym kwartale roku oscylować wokół 70 euro (było 75 euro).

REKLAMA

Już teraz cena surowca jest na poziomach, których nie mieliśmy okazji oglądać od bardzo dawna. 1 MWh gazu na giełdzie Dutch TTF Natural Gas Futures kosztuje ok. 67 euro. Ostatni raz tak tanio było w połowie lutego, tuż przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Dość powiedzieć, że obecna cena gazu stanowi raptem ok. 19,5 proc. tej ze szczytu, jaki miał miejsce 26 sierpnia ub.r., kiedy 1 MWh gazu kosztowała więcej iż 342 euro. Spada również wartość kontraktów długoterminowych. Te na drugi kwartał 2023 r. wyceniane obecnie są na ok. 71 euro, a te na okres od lipca do września na 72,5 euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA