REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

W Warszawie zawisł Licznik Strat Lockdownowych. „Grozi nam cofnięcie się do lat 90.”

Polscy przedsiębiorcy stracili przez lockdowny dziesiątki miliardów złotych. Warsaw Enterprise Institute i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zawiesili w Warszawie Licznik Strat Lockdownowych, który ma stanowić wyrzut sumienia dla rządu.

11.02.2021
14:29
Zamrożenie biznesu. W Warszawie zawisł Licznik Strat Lockdownowych
REKLAMA

Dla nas cofnięcie się o te 15-20 proc. PKB w tył, to cofnięcie się do lat 90. jeśli chodzi o jakość życia

– podkreślił szef WEI Tomasz Wróblewski
REKLAMA

Organizacje reprezentujące interesy pracodawców policzyły, że do 11 lutego przedsiębiorcy stracili przez zakaz działalności około 30 mld zł.

Skąd wzięła się ta liczba? Eksperci wzięli pod uwagę dochody, które zamrożone branże straciły w wyniku lockdownu i jego skutki dla sektorów, które współpracowały z przedsiębiorcami zmuszonymi do zamknięcia działalności. Spadki produkcji dotyczyły firm działających m.in. w branży transportowej i handlu hurtowego.

Straty nie były konieczne

W poczet strat zaliczono także spadek popytu zagranicznego i skutki pogorszenia się nastrojów konsumenckich.

„WEI stoi na stanowisku, że branże takie, jak fitness, gastronomia, kultura i rozrywka, czy hotelarstwo powinny były funkcjonować od początku pandemii w sposób ciągły – pod warunkiem zachowania zaostrzonego rygoru sanitarnego, a zatem straty poniesione w wyniku lockdownu nie były koniecznością” – czytamy w komunikacie

Pogarszająca się sytuacja finansowa wielu firm może skutkować falą bankructw. Najgłośniej mówi o tym branża fitness i gastronomia oraz właściciele hoteli i pensjonatów. Coraz częściej artykułowana jest obawa, że drobni polscy przedsiębiorcy nie dadzą rady przetrwać obecnego kryzysu.

Grozi nam sytuacja, gdzie za chwilę będziemy mieć tylko spółki Skarbu Państwa i wielkie zagraniczne koncerny

– zauważył Wróblewski

By zwrócić uwagę na problem na elewacji warszawskiego pubu „Świetlica Wolności” zawisł licznik lockdownu, czyli coś na wzór licznika długu publicznego, który swego czasu zamontował w centrum stolicy Leszek Balcerowicz. Aktualne wyliczenia będzie można znaleźć także na stronie licznik.wei.org

Nowy licznik ma jednak bić tylko przez określony czas. WEI I ZPP zdejmą go po ponownym uruchomieniu ostatniej zamrożonej branży i ostatecznej rezygnacji z polityki lockdownowej.

Próbne otwarcie gospodarki

REKLAMA

Zgodnie z najnowszym projektem rozporządzeniem od 12 lutego czeka nas tymczasowe odmrożenie gospodarki, które dotyczy kin, muzeów i innych instytucji kultury, hoteli oraz aktywności sportowych na świeżym powietrzu, np. stoków narciarskich. W ostatniej chwili zadecydowano również o... otwarciu kasyn.

Reszta branż musi poczekać co najmniej do końca okresu próbnego. Odmrożenie kolejnych sektorów gospodarki jest możliwe najszybciej od 26 lutego. Rząd ostrzega jednak, że warunkiem jest utrzymanie dobowej liczby nowych zakażeń poniżej 6 tys.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA