REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Powstaje superurząd kontroli żywności. Dane sprzedawców-cwaniaków będą publiczne

Jedna instytucja podległa Ministerstwu Rolnictwa będzie kontrolowała obrót żywności na każdym etapie. Od 1 lipca kompetencje podległej UOKiK-owi w tym zakresie przejmie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Jednocześnie wzrosną kompetencje Inspekcji Handlowej. Nieuczciwi producenci i handlarze już powinni zacząć się bać.

25.02.2020
14:17
Jakość żywności. Powstaje superurząd, a UOKiK będzie publikował dane nieuczciwych sprzedawców
REKLAMA

Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów resortu rolnictwa i UOKiK-u zapowiedziano „efektywniejsze wykorzystanie potencjału inspektorskiego” i zapewniono, że kontrole będą prowadzone przez jeden organ w sposób kompleksowy w całym łańcuchu dostaw „od pola do stołu”.

REKLAMA

Przeniesienie kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności do jednej instytucji umożliwi poprawę skuteczności nadzoru w ramach bezpieczeństwa żywnościowego

– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

„To ważna zmiana, o której dyskutowano od wielu lat, korzystna tak dla konsumentów, jak i rolników oraz przedsiębiorców działających w sektorze rolno-spożywczym – mówi szef UOKiK-u. „To także ważny krok w kierunku dalszej specjalizacji instytucji państwa oraz usprawnienia nadzoru” - dodaje.

Dwa razy więcej kontroli jakości żywności

Przejęcie przez IJHARS wszystkich kompetencji w zakresie kontroli żywności to najważniejszy efekt znowelizowanej ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Obecnie artykuły rolno-spożywcze przeznaczone dla konsumentów w sklepach i hurtowniach oraz w placówkach gastronomicznych kontroluje nadzorowana przez UOKiK Inspekcja Handlowa, a na wcześniejszych etapach obrotu np. u producenta, na granicy, w zakładach paczkujących – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Ten podział kompetencji osłabia skuteczność kontroli, stąd zmiana.

„Aby skutecznie przeprowadzać kontrole jakości artykułów rolno-spożywczych IJHARS zostanie wzmocniona” - zapowiada UOKiK w komunikacie. Przejść do niej mają pracownicy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, którzy do tej pory specjalizowali się w kontroli żywności. UOKiK przekaże też IJHARS pięć laboratoriów żywnościowych: w Katowicach, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie.

Inspekcja Handlowa zrzuca garb

Zmiany mają nie tylko wzmocnić kontrolę żywności, ale także odciążyć Inspekcję Handlową, która będzie mieć więcej sił i środków do kontroli handlu innymi artykułami. Co roku Inspekcja Handlowa prowadzi prawie 20 tys. kontroli, podczas których sprawdza ponad 165 tys. zł partii produktów. Dużą część z nich stanowiła żywność – było to ok. 7-8 tys. kontroli rocznie.

Po zmianach Inspekcja Handlowa będzie się mogła skoncentrować na kontroli jakości, bezpieczeństwa i oznakowania produktów nieżywnościowych, np. paliw, zabawek, ubrań czy sprzętu elektronicznego oraz usług

– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak dodaje szef UOKiK-u, Inspekcja Handlowa nadal będzie udzielać porad konsumentom i pomagać im w polubownym rozstrzyganiu sporów z przedsiębiorcami.

Nieuczciwi producenci i sprzedawcy na cenzurowanym

To jeszcze nie koniec nowości. 1 lipca wejdą w życie nowe zasady podawania do publicznej wiadomości wyników kontroli Inspekcji Handlowej. Prezes UOKiK będzie mógł ujawniać, pod jakim adresem została przeprowadzona, jakich konkretnie przedsiębiorców i produktów dotyczyła oraz jakie były nieprawidłowości. Pominięte w komunikatach mają być tylko informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Cieszę się, że dane przedsiębiorców sprzedających wadliwe produkty zostaną publicznie ujawnione. Dzięki poszerzeniu zakresu ujawnień konsumenci łatwiej będą mogli sprawdzić, jakie wyroby warto kupować, a jakie lepiej omijać

– mówi Tomasz Chróstny.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA