REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Czego szkoła nie nauczy, wytłumaczy ten komiks. Zbiórka na projekt polskiego blogera bije rekordy

Polska szkoła od lat ma jeden potężny problem - jej program nauczania mocno rozmija się z problemami, z którymi uczniowie mierzą się po skończeniu edukacji. Przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem stoją kobiety, które bywają jeszcze dodatkowo „wpychane” przez nauczycieli w zainteresowania stereotypowe dla swojej płci. Artur Kurasiński postanowił temu zaradzić. Bloger przygotowuje już drugi komiks wprowadzający dziewczynki w takie tematy jak fake newsy czy cyberbezpieczeństwo.

15.10.2020
13:05
Komiks Kurasińskiego. Zbiórka na projekt polskiego blogera bije rekordy
REKLAMA

„Róża, a co chcesz wiedzieć?” – tak brzmi tytuł komiksu, który powinien pojawić się na rynku na początku przyszłego roku. W środku znajdą się treści przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat, przygotowane przez grono ekspertów. O matematyce i statystyce opowiadać będzie Janina Bąk, Alexandra Przegalińska wprowadzi w świat demonizowanej przez dorosłych sztucznej inteligencji, a Piotr Konieczny nakreśli problemy związane z cyberbezpieczeństwem.

REKLAMA

To oczywiście nie wszystko. W publikacji znajdzie się też miejsce na omówienie fake newsów, biotechnologii czy ekologii. Przyglądając się spisowi treści, można dostrzec, że twórcy komiksu (Artur Kurasiński, Tomasz Minkiewicz) mają ambicję stworzenia czegoś w rodzaju podręcznika, który ujmuje wszystkie najważniejsza zagadnienia początku XX w. w lekkostrawnej formie.

Czy ten plan się powiedzie? Biorąc pod uwagę nazwiska ekspertów, można być dobrej myśli. Każdy z nich zasłynął do tej pory umiejętnością wciągającego opowiadania o nauce i stosowaniem języka, który jest dopasowany do rodzaju odbiorcy.

Chcę stworzyć ten komiks, ponieważ jako rodzic widzę, z jakimi problemami na co dzień stykają się dzieci i ich rodzice (wyszukiwanie i ocena informacji, umiejętność pracy z dużą ilością źródeł czy wiarygodność danych). Zdalna nauka wymuszona pandemii tylko pogłębiła ten problem

- tłumaczy Artur Kurasiński.

Pieniądze na publikację zbierane są za pomocą serwisu wspieram.to. Cel, którym było zebranie 10 tys. zł, został przekroczony 8-krotnie. Na dzień przed zakończeniem zbiórki projekt został zasilony przez internautów kwotą ponad 80 tys. zł, co jest zdecydowanie największą kwotą wśród wszystkich zbiórek w kategorii komiksów.

REKLAMA

Co ciekawe, Artur Kurasiński wpadł na pomysł wydania komiksu z całkowicie prywatnych pobudek. Tak opisuje je na swoim blogu:

„Pewnego razu Róża wróciła zapłakana ze szkoły, ponieważ nie mogła zapisać się na zajęcia z robotyki – kurs był tylko dla chłopców… W szkole nie widziano problemu. »Niech pan zapisze dziecko na inny kurs«. Dziękuję za dobrą radę, wuju…”

Przewidywany termin dostawy komiksów, podany na stronie zbiórki, to marzec 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA