REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Inwazja Żabek bez obsługi trwa. Zakupy tylko pod czujnym okiem kamery w kolejnych miastach

Już nie tylko na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i w Warszawie, ale także w Krakowie i kolejnej lokalizacji w Poznaniu. Bezzałogowe, całkowicie samoobsługowe i – last, but not least – otwarte non-stop sklepy pod szyldem Żappka już nie w ramach testów, lecz na serio pojawiają się w kolejnych lokalizacjach. To już pewne, że takich odpornych na zakazy handlu i zawirowania na rynku pracy sklepów będzie coraz więcej.

06.10.2021
14:06
Sklepy bez obsługi. Żappka Store otwierają sie w kolejnych miastach
REKLAMA

„Żappka Store jest już dostępna w czterech lokalizacjach: dwóch w Poznaniu, w Krakowie i Warszawie. Unikalny na rynku koncept pozwala na zakup przekąski lub napoju w ciągu kilku sekund, bez kolejek, bez gotówki ani kontaktu z obsługą” – zachwala swój pomysł największa pod względem liczby placówek sieć handlowa w Polsce.

REKLAMA

Aby zrobić zakupy w takim prawdziwie samoobsługowym sklepie, trzeba mieć smartfon
z zainstalowaną aplikacją Żappka i włączoną usługą Żappka Pay. Przed wejściem do sklepu aplikacja tworzy jednorazowy, przypisany do danego punktu kod QR, który trzeba zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu drzwi otwierają się automatycznie. Potem wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i wyjść. Pieniądze zostaną ściągnięte z naszego konta. 

Nad procesem zakupów oczywiście czuwa elektronika – w każdym sklepie jest system kamer podłączonych do komputera, który rozpoznaje zdjęte z półek produkty, następnie nalicza odpowiednią kwotę, a na koniec pobiera płatność z pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej. 

Sieć handlowa podkreśla, że system nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co ma im gwarantować „pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo”. 

 class="wp-image-1561537"
REKLAMA

Pierwszy Żappka Store ruszył 14 czerwca. Pokazowa placówka została uruchomiona na Międzynarodowych Targach Poznańskich, ale było to coś więcej, niż pokaz możliwości technologicznych Żabki, bo placówka działa na stałe. W całej Polsce wkrótce ma ruszyć aż 40 takich sklepów.

Sieć, która liczy obecnie ponad 7,2 tys. sklepów w całej Polsce i w bardzo szybkim tempie otwiera kolejne, załatwi przy pomocy Żappka Store dwa kluczowe ograniczenia ich działalności: ominie zakaz handlu w niedzielę oraz uniezależni się od pracowników. W tym drugim przypadku przynajmniej tych obsługujących klientów, bo ktoś będzie musiał towary dowozić i rozkładać na półkach, a także utrzymywać porządek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA