REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

InPost podjął kluczową decyzję. Operator Paczkomatów pójdzie jednak inną drogą niż Allegro

InPost oficjalnie ogłosił plan przeprowadzenia oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie. Wartość spółki szacowana jest nawet na 36 mld zł.

13.01.2021
9:31
-paczkomaty-InPost-giełda
REKLAMA

Potwierdziły się doniesienia z grudnia. InPost zmienił plany dotyczące miejsca debiutu giełdowego. Według przecieków medialnych pierwotna koncepcja mówiła o wprowadzeniu spółki na parkiet w Londynie – na London Stock Exchange.

REKLAMA

Między innymi ze względu na brexit fundusz Advent International, który jest właścicielem inPostu, miał jednak ostatecznie zdecydować się na Euronext Amsterdam. Tę informację podał Reuters, a spółka potwierdziła ją w odrębnym komunikacie.

Wcześniej pojawiły się informacje mówiące, że Advent International rozważa także bezpośrednią sprzedaż operatora Paczkomatów. Kupnem zainteresowany ma być fundusz Blackstone, który jest jedną z największych firm private equity na świecie i posiada udziały w niemal 100 firmach na całym świecie.

Wśród potencjalnych kupców znajduje się także Allegro. Platforma od dawna blisko współpracuje z InPostem, szeroko korzystając z sieci ponad 10 tys. Paczkomatów. Allegro napisało w prospekcie emisyjnym, że zapewniło sobie prawo pierwokupu.

REKLAMA

Dla InPostu będzie to już druga emisja publiczna. W 2015 r. spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Advent International zdecydował się na jej wykup po dwóch latach.

Do końca 2020 r. InPost dostarczył do Paczkomatów 249 mln przesyłek. Spółka podaje, że z jej usług korzysta 13,6 mln Polaków. Poza rozwojem nad Wisłą, firma skupia się również na ekspansji zagranicznej, koncentrując się głównie na Wielkiej Brytanii. Między styczniem a wrześniem 2020 r. przychody InPostu wzrosły o 100 proc. i wyniosły 1,66 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA