REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

InPost zmienia plany. Debiut giełdowy będzie jednak w Amsterdamie, a nie w Londynie

Fundusz Advent International, który jest właściciele inPostu, chce na początku przyszłego roku wprowadzić swoją spółkę na giełdę. Początkowo mówiło się London Stock Exchange, ale plany miały ulec zmianie. Teraz Advent celuje w parkiet w Amsterdamie – donosi Reuters.

17.12.2020
11:12
-paczkomaty-InPost-giełda
REKLAMA

Brexit nie służy brytyjskie gospodarce. Zdaniem źródeł Reutersa wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej mogło być jedną z przyczyn, przez którą właściciel inPostu zrezygnował z przeprowadzenia oferty publicznej na giełdzie w Londynie. Wcześniej Bloomberg donosił, że ostateczna decyzja co do miejsca IPO jeszcze nie zapadła. Miała być ona uzależniona od warunków rynkowych.

REKLAMA

Kierunek: Amsterdam

Teraz Advent International skierował swoją uwagę na Amsterdam. InPost miałby wejść na parkiet na początku 2021 r., a jego wartość wyceniania jest na poziomie 7 -8 mld euro. Amerykański fundusz rozważa także bezpośrednią sprzedaż operatora Paczkomatów. Kupnem zainteresowany ma być fundusz Blackstone, który jest jedną z największych firm private equity na świecie i posiada udziały w niemal 100 firmach na całym świecie.

Inną możliwością jest sprzedaż spółki Allegro. Platforma od dawna blisko współpracuje z InPostem, szeroko korzystając z sieci 9 tys. paczkomatów. We wrześniu obie firmy podpisały umowę o współpracy na okres 7 lat. Allegro informowało w prospekcie emisyjnym, że ma prawo pierwokupu.

InPost pójdzie śladem Allegro?

To zresztą właśnie IPO lidera polskiego e-commerce mogło zachęcić Advent International do wypuszczenia InPostu na giełdę. W dniu debiutu wartość Allegro szacowano na 44 mld zł, ale już pod koniec pierwszego dnia notowań akcje warte były ponad 70 mld zł.

REKLAMA

InPost mógłby pójść tą samą drogą. Tym bardziej że wyniki finansowe spółki robią wrażenie. Według Reutersa inPost w przyszłym roku powinien osiągnąć zysk operacyjny EBITDA w okolicach 380 milionów euro.

Dla operatora Paczkomatów nie będzie to pierwsza emisja publiczna. Spółka notowana była na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2017 r., po dwóch latach spędzonych na stołecznym parkiecie, Advent zdecydował się na jej wykup.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA