REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Inflacja mocno w górę. Najbardziej zdrożały warzywa, śmieci i cukier

W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 proc. (w tym usług – o 4,3 proc. i towarów – o 2,3 proc.) – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najwięcej, bo o ponad jedną trzecią, zdrożały warzywa o 34,8 proc., wywóz śmieci o 27, 1 proc. i cukier 24,9 proc.

13.09.2019
10:13
inflacja poszła w górę
REKLAMA

Z danych GUS-u wynika, że największy wpływ na wzrost cen towarów i usług miały wyższe ceny mieszkań (o 0,2 proc.), transportu (o 0,5 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.) oraz łączności (o 0,8 proc.). Podwyższyły one wskaźnik CPI odpowiednio po 0,05 p. proc. i po 0,03 p. proc. Z kolei niższe ceny żywności (o 0,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) obniżyły wskaźnik po 0,07 p. proc.

REKLAMA

CPI w sierpniu. Żywność wciąż w cenie

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,8 proc,), mieszkania (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 4,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 2,8 proc.) oraz zdrowia (o 3,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,73 pkt. proc., 0,39 pkt. proc., 0,29 pkt. proc. oraz po 0,18 pkt. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) oraz w zakresie łączności (o 0,7 proc.) oraz transportu (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. proc., 0,03 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc. - wylicza GUS.

Inflacja w sierpniu. To nie koniec szoku cenowego

Ekonomiści mBanku zauważają, że w sierpniu dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła o 2,9 proc. r/r, a więc minimalnie więcej niż szacowano w odczycie flash.

Analitycy Pekao zauważają, że w porównaniu do lipca w ujęciu rocznym szybciej taniały nośniki energii (wolniejszy wzrost cen gazu), ale nie było to w stanie skompensować szybszego wzrostu cen żywności.

Zdaniem analityków mBanku trudno mówić o wygasaniu szoku cenowego.

Obserwujemy w ostatnim czasie dalsze podwyżki cen żywności przetworzonej i mięsa, a także owoców. Jedynie w przypadku warzyw sytuacja się ustabilizowała. Wysokie dynamiki cen żywności utrzymają się do końca roku - zapowiadają analitycy mBanku.

Inflacja prawie 4 proc.?

REKLAMA

W opinii ekonomistów ceny żywności i niesłabnąca presja w kategoriach bazowych powinny utrzymać inflację w okolicy 3 proc. do końca roku. Potem może ona sięgnąć nawet 3,7-3,8 proc., by w kolejnych miesiącach ceny powinny zacząć spadać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA