REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie

Huawei zostaje na czarnej liście! Co ten Trump kombinuje?

Lada chwila amerykańskie firmy znowu będą mogły handlować z Huaweiem – podał Reuters, powołując się na jednego z wysokich rangą urzędników Białego Domu. Jednak chiński gigant wcale nie zostanie wykreślony z czarnej listy, a złagodzenie restrykcji ma charakter tymczasowy - uściślił. Amerykańska polityka jest nieprzewidywalna i może zmienić się w ciągu dwóch minut - zauważają eksperci.

16.07.2019
9:21
Huawei zostaje na czarnej liście! Co ten Trump kombinuje?
REKLAMA

Stany Zjednoczone zatwierdzą licencje dla firm na ponowne rozpoczęcie sprzedaży Huawei towarów i usług w ciągu zaledwie dwóch tygodni – podała agencja powołując się na pracownika administracji Trumpa, dodając, że jest to efekt deklaracji prezydenta, który na szczycie G20 w Japonii zapowiedział, że restrykcje nałożone na chińskiego giganta zostaną złagodzone.

REKLAMA

Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, w maju został wciągnięty na czarną listę Departamentu Handlu. Wpisanym na nią podmiotom amerykańskie firmy nie mogą dostarczać towarów ani usług (chyba że otrzymają specjalne licencje).

Bizblog.pl poleca

Okej, ale pod warunkiem, że się zgodzimy

Pod koniec zeszłego miesiąca po spotkaniu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, prezydent Donald Trump ogłosił, że amerykańskie firmy znowu zaczną sprzedawać swoje produkty Huawei, a sekretarz handlu Wilbur Ross uściślił niedawno, że licencje będą wydawane tam, gdzie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Zamiast wprowadzać tymczasowe licencje, ograniczenia wprowadzone przez USA powinny zostać całkowicie usunięte. Huawei nie został uznany za winnego istotnych wykroczeń i potwierdzono, że nie stanowi żadnego zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego dla żadnego kraju, więc obowiązujące ograniczenia są niezasłużone - uważa rzecznik prasowy Huaweia.

Amerykańskie firmy mogą obecnie sprzedawać towary w celu utrzymania istniejących powiązań handlowych i dostarczania aktualizacji oprogramowania do istniejących telefonów Huawei, ale nie wolno im dokonywać nowej sprzedaży towarów i usług wyprodukowanych w Ameryce.

Firmy z USA i tak handlują z Huaweiem

Co ciekawe niecała sprzedaż USA na rzecz Huawei zależy od rządowych licencji. Niektóre amerykańskie firmy produkujące chipy dla Chińczyków nie potrzebują rządowych zezwoleń, ponieważ wiele z nich jest produkowanych za granicą z niewielką ilością amerykańskich komponentów.

Z 70 miliardów dolarów, które Huawei wydał na zakup komponentów w 2018 roku, około 11 miliardów dolarów trafiło do firm amerykańskich, w tym do Qualcomma, Intela i Micron Technology.

W USA toczą sprawy przeciwko Huawei za rzekomą kradzież amerykańskiej własności intelektualnej i naruszenie sankcji nałożonych na Iran. Biały Dom próbuje także przekonać amerykańskich sojuszników do niekorzystania z usług Huawei przy budowie sieci 5G, przekonując, że firma może wykorzystywać sieć piątej generacji do szpiegowania.

REKLAMA

Eric Hirschhorn, były podsekretarz ds. handlu, powiedział Reutersowi, że urzędnicy dokonujący obecnie przeglądu licencji mają problem, a polega on na tym, że kompletnie nie mają pojęcia, co w najbliższym czasie postanowi Biały Dom.

Polityka, która obowiązywała dwie minuty temu, może nie być już aktualna - zauważył Hirschhorn.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA