REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Tak się buduje drogi w Polsce. Na ten jeden marny kilometr mieszkańcy czekali kilkanaście lat

Węgorzyno ma wreszcie swoją obwodnicę. W ciągu DK20 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła 23 czerwca kilometrowy odcinek nowej jezdni. Chociaż mieszkańcy czekali na tę drogę kilkanaście lat, to kiedy doszło do jej budowy, trwała ona cztery miesiące krócej niż zakładano.

24.06.2020
17:38
DK20
REKLAMA

DK20 była w Węgorzynie do tej pory wykonana z kamiennej kostki i przebiegała przez miejscowość. Teraz składa się ona z pojedynczej jezdni składającej się z dwóch pasów ruchu, na których początku i końcu utworzono ronda. Dzięki obwodnicy udało się skrócić przebieg trasy o blisko 0,5 km, a także wprowadzić ruch tranzytowy.

REKLAMA
Źródło: GDDKiA

Pierwszy fragment inwestycji został wykonany kilkanaście lat temu. Jego długość wynosiła 0,5 i do 2017 czekano na fundusze dla pozostałego kilometra. W lutym ubiegłego roku podpisano umowę z firmą PRD Nowogard, która niedawno zakończyła prace.

Źródło: GDDKiA

100 obwodnic w toku

Według rządowego planu do 2030 r. w sieci dróg krajowych ma powstać 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. i koszcie 28 mld złotych. W Zachodniopomorskiem jest to dziewięć obwodnic: Gryfina (na DK31), Szczecinka, Stargardu, Złocieńca (na DK20), Kołbaskowa (na DK13), Szwecji, Wałcza, Rusinowa oraz Człopy (na DK22). 

Spośród nich jedynie trzy w tej chwili posiadają wydane decyzje środowiskowe. Reszta wciąż wymaga wykonania procesu przygotowawczego.  

Teraz pora na Gryfino i Szczecinek

W czwartym kwartale 2020 r. GDDKiA planuje ogłosić przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch kolejnych obwodnic – Gryfina i Szczecinka.

W ten sposób staną się one pierwszymi spośród inwestycji Programu 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim, które wejdą w fazę realizacji.

Źródło: GDDKiA
REKLAMA

W ostatnich dniach zostały podpisane umowy na prace przygotowawcze sześciu inwestycji na DK22 obejmujących rozbudowę drogi wraz z budową czterech obwodnic. Odcinki granica województwa – Człopa, obwodnicę Człopy, obwodnicę Wałcza, odcinek Ostrowiec - Szwecja oraz obwodnicę Szwecji zaprojektuje Biuro Projektów Trasa z Poznania. Natomiast rozbudowę DK22 na odcinku Człopa - Wałcz wraz z obwodnicą Rusinowa będzie przygotuje firma Transprojekt Gdański. Łączna długość odcinka DK22, dla którego będzie przygotowywana dokumentacja, to 57 km, a wartość zawartych umów wyniesie 8,3 mln zł.    

 class="wp-image-1184562"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA