REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ten kontrakt przebija zamówienie Amerykanów na Pioruny. Ogromne zamówienie dla Mielca

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, podpisała kontrakt z filipińskim Departamentem Obrony Narodowej (DND) na produkcję 32 dodatkowych wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk dla Filipińskich Sił Powietrznych. Wartość transakcji to ponad 620 mln dolarów, czyli około 2,5 mld zł. 

22.02.2022
18:59
Ten kontrakt przebija zamówienie Amerykanów na Pioruny. Ogromne zamówienie dla Mielca
REKLAMA

Dostarczenie wszystkich 32 śmigłowców do 2026 r. zwiększy zdolność operacyjną filipińskich Sił Powietrznych do wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych, pomocy humanitarnej i niesienia pomocy w przypadku katastrof oraz transportu wojsk w całym kraju.

REKLAMA

Kontrakt został podpisany 22 lutego w siedzibie Departamentu Obrony Narodowej Filipin przez Sekretarza Obrony Narodowej Filipin Delfina N. Lorenzano i Janusza Zakręckiego, Prezesa, Dyrektora Naczelnego Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Wszystkie 32 śmigłowce otrzyma 205. Skrzydło Śmigłowców Taktycznych Filipińskich Sił Powietrznych w uniwersalnej konfiguracji użytkowej. Każdy śmigłowiec będzie wyposażony w radar pogodowy, mapę cyfrową, fotele dla żołnierzy w kabinie oraz hak ładunkowy o wadze 9 000 funtów (4 082 kg). Piloci i obsługa naziemna przejdą szkolenie zarówno w USA, jak i na Filipinach.

Nasi polscy pracownicy są zobowiązani do zbudowania i dostarczenia kolejnej floty 32 śmigłowców Black Hawk zgodnie z harmonogramem, przy wsparciu, które zapewnia, że te wielozadaniowe statki powietrzne będą chronić i ratować życie, służąc Filipinom przez dziesięciolecia

– powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.

Filipiński kontrakt na 32 śmigłowce to największe pojedyncze zamówienie na śmigłowce S-70i Black Hawk dla PZL Mielec od rozpoczęcia ich produkcji w 2009 roku, a sam kontrakt został podpisany w niecałe dwa miesiące po tym, jak w grudniu 2021 r. PZL Mielec zakończył dostawy 16 śmigłowców S-70i dla 205. Skrzydła Śmigłowców Taktycznych Filipińskich Sił Powietrznych.

W następstwie tajfunu Odette, Filipińskie Siły Powietrzne pokazały światu, jak ich niedawno nabyta flota śmigłowców Sikorsky S-70i Black Hawk, zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najsurowszymi standardami wojskowymi, może szybko i niezawodnie przetransportować personel ratunkowy i dostarczać pomoc humanitarną dla mieszkańców wysp rozsianych na dużym obszarze morskim

- powiedział Jason Lambert, wiceprezes Sikorsky Global Commercial & Military Systems.
REKLAMA

Dostawa śmigłowców z Polski ma się rozpocząć w 2023 r. (10 maszyn ). Pozostałe zostaną dostarczone w trzech partiach: w 2024 r. (10 sztuk), 2025 r. (10 sztuk) i w 2026 r. ostatnia partia (7 sztuk). Umowa ma obejmować także pakiet wsparcia logistycznego oraz szkolenie dla pilotów i załóg obsługi technicznej.

To kolejny w ostatnich dniach kontrakt polskiej zbrojeniówki. Jak informowaliśmy, kilkaset zestawów rakiet przeciwlotniczych Piorun kupi amerykańska armia. Rakiety produkowane są przez Mesko w Skarżysku Kamiennym. Wartość tego kontraktu ma wynosić około miliarda zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA