REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka
  3. Pieniądze

Fed obniżył stopy procentowe. Dolar wystrzelił, złoty na kolanach

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła w środę stopy procentowe po raz pierwszy od 2008 r. i zasygnalizowała gotowość do dalszego ich ścinania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie poinformowała o wygaszeniu skupu obligacji rządowych.

31.07.2019
21:47
Fed obniżył stopy procentowe. Dolar umacnia się, złoty w dół
REKLAMA

W reakcji na decyzję Fed o ścięciu stóp o 25 pb z 2,25 do 2 proc. dolar zaczął zyskiwać na wartości. Do złotego umocnił się do 3,8796, najwyższego poziomu od roku.

REKLAMA
 class="wp-image-962248"
Kurs dolara do złotego po ogłoszeniu decyzji przez Rezerwę Federalną..
Źródło: Stooq.pl

Rentowności amerykańskich papierów skarbowych od razu wzrosły. Dziesięcioletnie do około 2,04, a dwuletnie do 1,86 proc.

Czy ta obniżka jest potrzebna?

W oświadczeniu wydanym Fed wyjaśnił, że zdecydował się obniżyć stopy „ze względu na globalne zmiany perspektyw gospodarczych, a także wyciszoną presję inflacyjną w USA”.

Rezerwa zapowiedziała, że nadal będzie monitorować, w jaki sposób napływające informacje wpływają na gospodarkę i będzie działać odpowiednio do podtrzymania rekordowej ekspansji gospodarczej USA.

Przeciwko obniżeniu stóp byli prezes Federal Reserve Bank of Boston Eric Rosengren i szefowa Fed w Kansas City Esther George, którzy opowiadali się za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie.

Obydwoje wyrazili wątpliwości co do sensowności obniżki stóp w obecnej sytuacji gospodarczej, bezrobocia w USA na poziomie zbliżonym do najniższego od 50 lat i silnych wydatków gospodarstw domowych.

Donald Trump znowu będzie grymasił

W przeciwieństwie do obojga ekonomistów Donald Trump prawdopodobnie będzie rozczarowany, że Rezerwa Federalna nie zdecydowała się na większą obniżkę.

Trump wielokrotnie zwracał się do prezesa Fed Jerome'a Powella, wypominając mu, że nie robi wystarczająco dużo, aby wspomóc wysiłki amerykańskiej administracji w pobudzeniu wzrostu gospodarczego.

REKLAMA

Powell i inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej w ostatnich tygodniach wielokrotnie mówili o niepewności na globalnym rynku, niskiej inflacji i słabnącej gospodarce światowej, ale zauważali przy tym, że kondycja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest zasadniczo dobra.

Fed zapowiedział również, że od 1 sierpnia, a więc dwa miesiące przed terminem, zamierza wygasić prowadzony od z przerwami od 2010 roku skup obligacji skarbowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA