REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk sprzedał akcje Tesli za miliardy. Decyzja zapadła w sondzie na Twitterze

Elon Musk jest nieprzewidywalny, ale przy tym słowny. Dyrektor generalny Tesli sprzedał akcje o wartości około pięciu miliardów dolarów, a decyzję o tym podjęli w sondzie użytkownicy Twittera.

11.11.2021
12:43
Musk-Ukraina-kierowcy
REKLAMA

Elon Musk przyzwyczaił nas do niekonwencjonalnego zachowania. Joint podczas wywiadu na żywo, charyzmatyczny styl przywództwa, wybryki na Twitterze. Po jednym z takich wpisów Musk musiał ustąpić ze stanowiska prezesa zarządu Tesli.

REKLAMA

Elon Musk postanowił znów zaskoczyć i w sobotę wrzucił tweeta z pytaniem skierowanym do 62,6 mln obserwujących go internautów, czy ma sprzedać 10 proc. akcji Tesli. Podkreślił przy tym, że zamierza przestrzegać wyników sondażu, niezależnie od jego wyników pisał o tym ostatnio Arek.

Rynek nie lubi takich losowych akcji. W ciągu dwóch dni po ogłoszeniu sondy, akcje firmy spadły o około 16 proc. Dopiero w środę rozpoczęło się odrabianie miliardowych strat na giełdzie, zakończone 4,3 proc. wzrostem. Około 58 proc. zleceń handlowych Tesli na stronie maklerskiej Fidelity z tego dnia, dotyczyło zakupów, a nie sprzedaży.

Dlaczego w ogóle miliarder zdecydował się na takich ruch? Co skłoniło go do tak nietypowego posunięcia?

Zgodnie z obowiązującym w USA prawem od wartości posiadanych akcji nie odprowadza się podatku. Solą w oku członków Partii Demokratycznej stały się więc warte miliardy dolarów aktywa najbogatszych, którzy podobnie jak Musk nie pobierają żadnego wynagrodzenia, nie płacą żadnego podatku dochodowego, bo o ich bogactwie decydują posiadane przez nich akcje firm.

Nie biorę nigdzie pensji, ani premii w gotówce. Mam tylko akcje, więc jedynym sposobem na zapłacenie podatków osobiście jest sprzedaż akcji. Będę przestrzegał wyników tego sondażu, niezależnie od tego, co się stanie

– wyjaśnił Elon na Twitterze.

W sondzie oddano 3,5 mln głosów, z czego prawie 58 proc. osób głosowało za sprzedażą akcji. Musk sprzedał więc 4,5 mln akcji Tesli o wartości około pięciu mld dolarów. Była to pierwsza sprzedaż akcji Tesli przez Elona Muska od 2016 r. Według Forbesa 4,5 mln akcji stanowi około trzech proc. udziałów Muska w Tesli.

Ten niespodziewany ruch wizjonera z USA okazuje się jednak nie do końca spontaniczny. Jak ustaliło BBC, dokumenty dotyczące operacji wskazują, że sprzedaż około jednej piątej akcji została dokonana na podstawie wcześniej ustalonego planu, ustanowionego we wrześniu, na długo przed weekendowymi postami w mediach społecznościowych. Pozostałe transakcje nie zostały oznaczone jako 10b5, co oznacza, że ​​nie były planowaną sprzedażą.

REKLAMA

Musk jest najbogatszą osobą na świecie, z majątkiem osobistym szacowanym na ponad 280 miliardów dolarów. Tesla gigantem, niekwestionowanym liderem wśród producentów samochodów, wycenianym na giełdzie na ponad bilion dolarów.

Nie wiadomo kiedy Elon Musk zamierza sprzedać pozostałe akcje, tak by dotrzymać danego w sondzie słowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA