REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rajd Tesli wyniósł Elona Muska na absolutny szczyt. Frustracja Jeffa Bezosa musi być ogromna

W poniedziałek wycena Tesli na giełdzie skoczyła o ponad 12 proc. To pozwoliło Elonowi Muskowi powiększyć przewagę nad drugim w rankingu bogaczy Jeffem Bezosem o ponad 100 mld dolarów.

26.10.2021
10:18
spacex-musk-środowisko
REKLAMA

Szaleństwo na nowojorskim parkiecie rozpętało się, gdy do inwestorów dotarła wieść o podpisaniu przez Teslę i firmę Hertz umowy, na mocy której do wypożyczalni trafi 100 tys. e-aut wyprodukowanych w Gigafactories. Zamówienie opiewa na 4,2 mld dol. Nikt nigdy w historii nie sprzedał tylu elektryków na raz.

REKLAMA

Tesla odgryzła się krytykom

Już wtedy można było się spodziewać, że będzie gorąco. Kurs Tesli wystrzelił w górę, kończąc dzień 12,66-proc. wzrostem. Przed zakończeniem notowań spółka stała się jedną z tych nielicznych firm, którą giełda wycenia na ponad bilion dolarów.

Swoją drogą w tym momencie Michael Burry pewnie odetchnął. Słynny inwestor zawzięcie grał na spadki Tesli. Z krótkich pozycji wycofał się niespełna dwa tygodnie temu Co nie zmienia faktu, że producent e-samochodów wciąż jest jedną z najchętniej szortowanych spółek, bo wielu graczy giełdowych żywi przekonanie, że mamy do czynienia ze zwykłą bańką spekulacyjną.

 class="wp-image-1582411"
źr: investing.com

Musk ma ćwierć biliona dolarów

Majątek szefa Tesli jest oczywiście w większości wirtualny. „Forbes” podkreśla, że Musk ma w spółce 21 proc. udziałów. To oznacza, że w ciągu jednego dnia na papierze wzbogacił się o 25,6 mld dolarów. Według Bloomberga o – bagatela – ponad 10 mld więcej o 36,2 mld dolarów.

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji według „Forbesa” majątek Elona wart był około 255,2 mld dolarów, co czyni go aktualnie najbogatszym człowiekiem świata i „prawdopodobnie najbogatszą osobą, jaka kiedykolwiek chodziła po świecie".

Bloomberg liczy, że Musk ma już 288 mld dolarów. Przyjmując te drugie wyliczenia, drugi na liście Jeff Bezos traci do szefa Tesli ponad 100 mld dol.

REKLAMA

Amazon stracił w poniedziałek 0,5 proc., a stan posiadania Bezosa skurczył się o 751 mln dolarów. Sukcesy Muska muszą być frustrujące dla CEO Amazona i Blue Origin, również w kontekście kosmicznej rywalizacji obu superbogaczy.

Poza Teslą Elon Muska ma bowiem też udziały w SpaceX. W lutym firma została wyceniona w trakcie rundy inwestycyjnej na 74 miliardy dolarów. Niewykluczone, że po wejściu tego kosmicznego projektu na giełdę, Musk stanie się pierwszym bilionerem w historii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA