REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

NIK powiadomi prokuraturę w sprawie Elektrowni Ostrołęka?

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zasugerował, że na podstawie przeprowadzonej kontroli w Elektrowni Ostrołęka będzie chciał zawiadomić prokuraturę. Z kolei wicepremier Jacek Sasin przestrzega przed zbyt wczesnym ferowaniem wyroków.

13.04.2021
8:38
NIK-Banaś-bezpieczeństwo-energetyczne
REKLAMA

Już wiadomo, że w Elektrowni Ostrołęka nie powstanie nowy blok węglowy. Trwa rozbiórka instalacji. Teraz inwestycją może mieć kolejny problem. Zdaniem NIK bowiem doszło do przestępstwa i nie ma innego wyjścia, jak tylko powiadomić śledczych.

REKLAMA

Elektrownia Ostrołęka, czyli NIK zawiadamia prokuraturę

NIK rozpoczął kontrolę w Elektrowni Ostrołęka 1 grudnia 2020 r. Przypomnijmy, że 12 lipca 2018 r. podpisano oficjalną umowę pod tę inwestycję, a 13 lutego 2020 r. o wycofaniu się z niej poinformowały spółki Enea i Energia. Przez ten czas podjęte prace miały pochłonąć 1 mld 300 mln zł. Teraz kontrola NIK ma być już w końcowej fazie, a jej wyniki najprawdopodobniej mogą nie spodobać się politykom koalicji. Prezes NIK Marian Banaś sugeruje bowiem popełnienie przestępstwa. 

Wszystko wskazuje na to, że będziemy zmuszeni złożyć zawiadomienie do prokuratury

– stwierdził Marian Banaś.

Wicepremier Sasin broni Ostrołęki

Ferowanie tego typu wyroków przed pojawieniem się oficjalnego raportu NIK zdaniem wicepremiera i szefa aktywów państwowych Jacka Sasina źle świadczy o Izbie i prezesie Banasiu. Zdaniem Jacka Sasina Elektrownia Ostrołęka nie jest dowodem na brak zaradności polityków, a pomnikiem bardzo szybko zmieniającej się polityki klimatycznej UE. 

Kiedy ta inwestycja była planowana i rozpoczęła się jej realizacja, to wydawało się, że taka elektrownia węglowa może powstać i z powodzeniem funkcjonować

– przekonuje w dla RMF FM Sasin.
REKLAMA

Niestety zdaniem szefa aktywów państwowych w międzyczasie w Komisji Europejskiej zwyciężyły poglądy nakłaniające do szybkiego pożegnania się z węglem. Powstanie tam za to elektrownia gazowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA