REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Po publikacji Bizblog.pl: Deloitte usunął raport opisujący korzyści płynące z globalnego ocieplenia

Czeski oddział Deloitte’a usunął ze strony raport, w którym wykazywał, że zmiany klimatu mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Bizblog.pl był jedynym polskim medium, które podjęło ten temat.

30.09.2020
7:54
Po publikacji Bizblog.pl: Deloitte usunął raport opisujący korzyści płynące z globalnego ocieplenia
REKLAMA

Dezinformacji na temat zmian klimatu jest w internecie mrowie. Pół biedy, kiedy fałszywe informacje rozpowszechnianie są przez szerzej nieznanych blogerów czy strony internetowe. Ale kiedy swój autorytet rzuca na szalę tak poważana firma doradcza jak Deloitte, warto interweniować.

REKLAMA

W raporcie przygotowanym przez spółkę pojawiły się tezy, z których wynikało, że wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia czeska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż przy utrzymaniu obecnych temperatur.

Autorzy publikacji stworzyli scenariusze dla kilku wersji, wyliczając, że w przypadku niskiej emisji w 2050 r.  PKB per capita w Czechach będzie o 0,26 proc. wyższe niż w obecnych warunkach klimatycznych, a w przypadku najbardziej ekstremalnego scenariusza gospodarka miała przyspieszyć nawet o 25 proc.

Prognoza została mocno skrytykowana przez ekspertów. Wskazywali oni między innymi, że na PKB nie wpływa tylko temperatura i opady, a sam klimat jest zjawiskiem globalnym. Co oznacza, że Czechy, poza dobrodziejstwami związanymi z nieco wyższą temperaturą, będą musiały zmagać się z takimi problemami jak zjawisko tzw. „uchodźców klimatycznych”.

REKLAMA

Kilka dni po publikacji, tekst raportu znikł ze strony Deloitte. Nie jest to oczywiście wyłącznie (a nawet w głównej mierze) nasza zasługa. Bez wątpienia większy efekt wywarła na przykład depesza opublikowana przez francuską agencję AFP. Duże korporacje dbają jednak o swój wizerunek, korzystając m.in. z monitoringu mediów. Dlatego im więcej tytułów zwraca uwagę na błąd ze strony danego przedsiębiorstwa, tym lepiej.

Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do nagłośnienia tego tematu. W czasach rozpoczynającej się katastrofy klimatycznej rzetelne informowanie o efektach zmian klimatu jest ważne jak nigdy wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA