REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nie licz już na Czyste Powietrze. Nie da się wymienić kopciucha po cenach, które wymyślił sobie rząd

Rząd chwali się programem Czyste Powietrze Plus, ale o tym, że mimo galopującej inflacji ceny i dotacje pozostają niezmienne od 2018 r. nie wspomina ani słowem. Tymczasem koszt niektórych materiałów zdrożał od tego czasu nawet dwa razy i więcej. Przez to dla wielu wymiana kopciucha już w ogóle nie opłaca. To kolejna stracona szansa programu, który miał polepszyć kondycję powietrza nad Polską.

06.07.2022
6:47
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Siła nabywcza świadczy o jego wartości i wyznacza, ile dóbr i usług w danym czasie można kupić. To tak, jak z programem Rodzina 500 plus. Wypłacana co miesiąc od 2016 r. kwota 500 zł jest obecnie warta 395,45 zł. Dlatego dzisiaj za 100 zł kupić można wyraźnie mniej niż jeszcze rok temu. Ten sam mechanizm dotyczy również programu Czyste Powietrze, który cały czas bazuje na cenach z 2018 r. 

REKLAMA

Ceny i dotacje w programie Czyste Powietrze są niezmienione od początku programu, a ceny niektórych materiałów izolacyjnych wzrosły ponad dwukrotnie. Jak chcecie zachęcać Polaków do inwestycji w efektywność energetyczną? Gdzie zapowiadany przegląd kosztów kwalifikowanych? - pyta Ministerstwo Klimatu i Środowiska na Twitterze Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czyste Powietrze warte co najmniej dwa razy więcej

Pieniądze uzyskane z programu Czyste Powietrze można wydatkować na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy albo też na przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. I właśnie w tym drugim przypadku doszło do bardzo wyraźnej zmiany cen.

undefined

Już w marcu 2022 r., patrząc rok do roku – ceny materiałów budowlanych były średnio wyższe o blisko 30 proc. W maju, w porównaniu z majem 2021 r., już o 34 proc. W jednym i drugim przypadku liderem podwyżek była izolacja termiczna, której cena w rok skoczyła aż o 63 proc. 

Co ciekawe: już w marcu o takiej potrzebie przeliczenia kosztów kwalifikowanych pod kątem szalejącej inflacji jeszcze raz wspominał w rozmowie Paweł Mirowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przyznał, że prowadzona jest już analiza wysokości kosztów kwalifikowanych w programie. 

Patrząc obecnie na inflację, ceny usług, które poszły w górę, a także ceny urządzeń, zamierzamy zweryfikować te koszty – zapowiedział Mirowski cztery miesiące temu.

Na razie do żadnego przeliczenia po nowemu kosztów kwalifikowanych jednak nie doszło. Inflacyjna aktualizacja programu Czyste Powietrze ma nastąpić dopiero jesienią. Wtedy ma dojść m.in. do urealnienia kosztów, podniesienia maksymalnych kwot dotacji oraz podniesienia udziału procentowego dotacji w kosztach inwestycji. Ale rząd nie wyznaczył konkretnego terminu na te zmiany.

Czyste Powietrze dostało plusa

W międzyczasie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. Dzięki temu, jak zapewnia szefowa resortu, będzie można uzyskać prefinansowanie do 50 proc. całej kwoty przeznaczonej na wykonanie wszystkich prac. Na razie rząd chce na to wydać 2 mld zł, ale jak mechanizm będzie cieszył się popularnością, to jeszcze trochę pieniędzy dołoży. Dzięki temu ma zwiększyć się liczba beneficjentów programu Czyste Powietrze. Bo tutaj cały czas trzeba poprawić statystykę. 

Czyste powietrze kolejne wnioski i już ponad 8 mld PLN. W tym roku chcemy osiągnąć 10 mld – cieszy się na Twitterze Anna Moskwa.

REKLAMA

Mimo że w skali całego programu wyniki są po prostu kiepskie. Przypomnijmy: na uruchomiony w 2018 r. program, który ma trwać do 2029 r. rząd przeznaczył w sumie 103 mld zł. Pod koniec czerwca szefowa resortu klimatu i środowiska z dumą informuje o wydatkowaniu na ten cel 8 mld zł. Czyli w ciągu niecałych czterech lat obowiązywania programu wydano raptem 7,7 proc. założonych środków. W sumie przez ten cały czas podpisano ponad 384 tys. wniosków. Tymczasem na starcie programu Bank Światowy i Komisja Europejska bardzo wyraźnie zaznaczały, że o ile Czyste Powietrze faktycznie ma zrobić różnicę, potrzeba 400 tys. wniosków. Co roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA