REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy przestali płacić czynsz. Rekordzista ma do zapłacenia przeszło pół miliona złotych

Przez epidemię przyrost niezapłaconych należności za lokale mocno przyspieszył. Czynsze znalazły się w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych opłat. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. ich łączna kwota (28 mln zł) była ośmiokrotnie wyższa niż w tym samym czasie 2019 r. (3,5 mln zł).

12.11.2020
12:25
Polacy przestali płacić czynsz. Rekordzista ma do zapłacenia przeszło pół miliona złotych
REKLAMA

Z opracowania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że po pierwszym lockdownie co szósta osoba odczuwała przyzwolenie na niepłacenie bieżących rachunków, ale gdy już zaczęło brakować pieniędzy, to nawet co czwartej zdarzyło się w czasie pandemii nie uregulować jakiejś należności.

REKLAMA

Opłaty za czynsz i wynajem nieruchomości znalazły się wtedy w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych zobowiązań, obok rachunków za telefon i media.

Do niezapłacenia czynszu przyznał się co ósmy ankietowany, częściej zdarzało się to mężczyznom niż kobietom (13 proc. vs 10 proc.) oraz osobom w wieku 25-34 lat (20 proc.).

Pół miliona zaległego czynszu

W tej chwili łączne zaległości czynszowe firm i osób fizycznych, odnotowane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, opiewają na ponad 172 mln zł, z czego długi firm to tylko 10 mln.

Od marca kwota ta wzrosła o 28 mln zł, a do bazy trafiło 284 kolejnych dłużników – jest ich w sumie 8 661.

To spora zmiana w porównaniu z minionym rokiem. Wprawdzie dłużników zgłaszanych do BIG InfoMonitor przybyło w ciągu drugiego i trzeciego kwartału 2019 r. więcej, bo 393, ale kwota zaległości zwiększyła się jedynie o 3,5 mln zł

– zwraca uwagę Łukasz Rączkowski, Lider Zespołu Relacji z Klientami w BIG InfoMonitor.

I wskazuje, że zaległości czynszowe są bardzo wysokie. Średnio na jednego konsumenta przypada 20 tys. zł, ponad pięciokrotnie więcej niż zgłoszone do BIG InfoMonitor rachunki telefoniczne (3,7 tys. zł).

Rekordzista, 68-latek z województwa dolnośląskiego, zalega ze spłatą 544 tys. zł. Wśród przedsiębiorców prym wiedzie firma z lubuskiego, nad której ciąży zaległość 707 tys. zł.

Nie płacisz czynszu? Trafisz na czarną listę

Cytowana w komunikacie prasowym Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy wskazuje, że od stycznia do września 2020 r. prawie 40 proc. dłużników, do których skierowano wezwanie do zapłaty, spłaciło co najmniej połowę zadłużenia, a około 30 proc. z nich spłaciło je w całości

REKLAMA

Kiedy nie reagują na wezwania i nie okazują woli rozwiązania problemu na przykład poprzez ugodę polegającą na rozłożeniu długu na raty, podejmujemy decyzję o wpisywaniu ich do rejestru dłużników

– wskazuje Magdalena Marszałek.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA