REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Wielkie przyśpieszenie na A1. Mamy nowy kawałek autostrady, a za kilka dni pojedziemy kolejnym

Właśnie udostępniono do ruchu pierwszy blisko 5-kilometrowy fragment wschodniej jezdni A1 na trasie Radomsko – granica województwa łódzkiego i śląskiego. Wraz z początkiem września GDDKiA planuje częściowe uruchomienie innej drogi, biegnącej od węzła Tuszyn do Bełchatowa. Jeszcze w 2020 możemy spodziewać się otwartych dwupasmówek w obu kierunkach.

29.08.2020
10:14
Wielkie przyśpieszenie na A1. Mamy nowy kawałek autostrady, a za kilka dni pojedziemy kolejnym
REKLAMA

Praca na A1 wre. Oddana do ruchu jezdnia na trasie od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego ma być początkiem otwarcia dla kierowców kolejnych kilometrów drogi, która niebawem ma ostatecznie połączyć Częstochowę z Łodzią.

REKLAMA

Początek przełomu

Pod koniec bieżącego miesiąca ma być oddany do użytku kolejny 12-kilometrowy fragment A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Wygląda na to, że nastąpi to tuż po tym, jak 26 sierpnia ruch samochodowy zagościł na odcinku od Radomska do granic woj. śląskiego i łódzkiego.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie aut na drogę pomiędzy Kamieńskiem i Radomskiem. Ale z zapowiedzi GDDKiA wynika, że to nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców.

Do końca roku celem jest uruchomienie ruchu na całym ciągu A1 od Tuszyna do Częstochowy. W sumie to ponad 80 km nowej jezdni na wszystkich pięciu odcinkach, tak aby kierowcy mogli korzystać z bezpiecznej drogi, dwa pasy w każdą stronę

– zadeklarował dyrektor GDDKiA Tomasz Żuchowski.

Wprowadzenie ruchu w układzie 2+2, czyli dwóch pasów w obu kierunkach, powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródło: GDDKiA

A1 ciągle podzielone

Dziś A1 można dojechać Gdańska do Łodzi, a także od Częstochowy do Jastrzębia.

Budowa reszty A1 - od Łodzi do Częstochowy - została podzielona na parę fragmentów:

  • Odcinek A – węzeł Tuszyn (bez węzła) – węzeł Bełchatów

W kwietniu zaawansowanie rzeczowe wynosiło tu 36 proc., ale właśnie tutaj, już na przełomie sierpnia i września, ma zostać otwarta kolejna z jezdni.

  • Odcinek B – węzeł Bełchatów (bez węzła) – węzeł Kamieńsk

Na tym odcinku zaawansowanie jest na poziomie 20-30 proc. Umowa zawarta została zaledwie przed rok temu.

  • Odcinek C – węzeł Kamieńsk (bez węzła) – węzeł Radomsko

Projekt wykonano w prawie 100 proc., z kolei zaawansowanie rzeczowe przekracza na ten moment 30 proc. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad po częściowym uruchomieniu Odcinka A, to właśnie ten fragment trasy będzie oddany do ruchu kierowcom.

Źródło: GDDKiA
  • Odcinek D – węzeł Radomsko (bez węzła) - gr. woj. łódzkiego i śląskiego

26 sierpnia oddano do użytku jedną z powstałych tutaj jezdni. Ostateczny termin zakończenia prac jest jednak datowany dopiero na 30 października 2021 r. Do tej pory wykonano ok. 40 proc. prac

  • Odcinek E - gr. woj. łódzkiego – węzeł Rząsawa (bez węzła)
REKLAMA

Zakończenie ostatniego z fragmentów inwestycji będzie miało miejsce najprawdopodobniej w połowie 2022 roku. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA