REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Bezrobocie idzie w górę. Najgorsza sytuacja jest w hotelach, knajpach i kopalniach

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 6 proc. i była wyższa niż miesiąc wcześniej zaledwie o 0,2 p.p. – wynika z opublikowanych przez GUS danych. To zaskakująco dobre dane przekonują ekonomiści, ale nie wszędzie jest tak fajnie i różowo.

24.06.2020
14:30
rynek-pracy-pandemia-w-Niemczech
REKLAMA

Środowe dane rejestrowanym pokrywają się z nieco wcześniej szacunkami ministerstwa pracy i są lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,2 proc.

REKLAMA

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 011 700, dla porównania miesiąc wcześniej do pośredniaków zgłosiło się 965,8 tys. osób.

 class="wp-image-1184355"
Dane: GUS

Wzrost bezrobocia rejestrowanego w maju był większy niż przed miesiącem, ale mniejszy niż przed rokiem. W tej grupie nieco mniej osób niż w kwietniu br., ale znacznie więcej niż w maju ub. roku zarejestrowano jako bezrobotne z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Odnotowano głęboki spadek liczby wykreśleń z rejestru bezrobotnych w skali roku

– napisał GUS.

Tylko 6 proc.? To bardzo dobry wynik

Analitycy mBanku wskazują, że stopa bezrobocia na poziomie 6,0 proc. to bardzo dobry wynik.

I dodają, że dwa największe zaskoczenia obecnej recesji to właśnie stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna.

Ekonomiści Pekao wskazują, że wbrew uwarunkowaniom sezonowym bezrobocie stopniowo pnie się w górę, aczkolwiek w dość umiarkowanym tempie.

O niskiej skali zwolnień dobitnie świadczy fakt, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych była w maju nawet nieco niższa niż przed rokiem. Na istotny spadek popytu na pracę wskazuje jednak mała skala wyrejestrowań z bezrobocia

– wskazują ekonomiści Pekao.

A jednak rynek pracy wygląda gorzej niż w kwietniu

GUS przypomina, że w maju sytuacja była gorsza niż w kwietniu.

Pogłębił się spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku. Obserwowano dalszy wzrost liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne oraz stopy bezrobocia rejestrowanego, do poziomu notowanego po raz ostatni w końcu lutego ubiegłego roku

– wylicza GUS w „Sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w maju”.
REKLAMA

Przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się w ujęciu rocznym o 3,2 proc., a największy spadek odnotowano w sekcjach hotelach i gastronomii (12,8 proc.), w górnictwie (9,3 proc.) i w administracji (8,3 proc.). Wzrosty pojawiły się w sekcji informacja i komunikacja (2,9 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (1,9 proc.), dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami (1,6 proc.) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (0,5 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA