REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Praca

ArcelorMittal: Jaka wyprowadzka?! Chcemy zainwestować w Polsce miliony

Po ostatecznym wygaszeniu wielkiego pieca w krakowskiej Hucie im. Sendzimira związkowcy zaczęli panikować, że koncern szykuje się do rychłej wyprowadzki.

13.10.2020
10:09
ArcelorMittal-zostaje-w-Polsce
REKLAMA

Decyzja o likwidacji części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie oznacza koniec tej huty i jest zapowiedzią wyjścia ArcelorMittal tak z Polski, jak i z państw członkowskich Unii Europejskiej. Przeniosą produkcję hutniczą tam, gdzie nie ma unijnego haraczu, gdzie nie obowiązują żadne normy klimatyczne i gdzie wyzysk jest niestety normą

– czytamy w oświadczeniu związkowców WZZ „Sierpień 80” w ArcelorMittal
REKLAMA

Postanowiliśmy zapytać się u źródła, czy rzeczywiście najnowsza polityka klimatyczna Brukseli zdoła takiego giganta stalowego rynku jakim jest ArcelorMittal wygonić najpierw z Polski, a potem Europy. 

Nie ma mowy o naszym „wycofywaniu się” z Polski

– zapewnia Sylwia Winiarek-Erdoğan, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal: produkcja stali tylko w jednej lokalizacji

Zamykanie wielkiego pieca i stalowni w Hucie Sendzimira rozpocznie się za chwilę i potrwa kilka tygodni. Pierwszy raz na taki krok zdecydowano się już rok temu w listopadzie 2019 r. z powodu spadku zapotrzebowania na stal i dużego wolumenu importu wyrobów stalowych spoza krajów UE.

Teraz sytuacja wróciła ze zdwojoną siłą - przez pandemię COVID-19. Jak przekonują w ArcelorMittal Poland, praktycznie wszystkie branże stalochłonne ograniczyły swoją działalność; niektóre z nich podjęły decyzje o tymczasowym zamknięciu zakładów. Dane makroekonomiczne wskazują zaś, że prawdopodobieństwo szybkiego odbicia popytu na stal jest bardzo małe.

Musimy podjąć trudne decyzje

– zapowiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Receptą na te rynkowe zawirowania ma być koncentracja produkcji surówki żelaza w dwóch wielkich piecach w jednym oddziale - w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Chcemy nadal produkować stal w Polsce i kontynuować dostawy na rzecz naszych klientów w oparciu o schemat, który zakłada funkcjonowanie części surowcowej tylko w jednej lokalizacji

– przekonuje Sanjay Samaddar.

Przedstawiciele ArcelorMittal Poland nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że wygaszenie wielkiego pieca w Hucie Sendzimira w Krakowie oznacza koniec tego zakładu pracy. Koksowania tutaj wraz z częścią przetwórczą huty (dwie walcownie oraz linia ocynkowania i malowania blach) mają pracować nadal. Inna sprawa, że ArcelorMittal Poland tak łatwo nie zrezygnuje z huty, w którą w ostatnich pięciu latach zainwestował pół miliarda złotych. A teraz z kolei mają plan finansowy związany z Hutą Katowice w Dąbrowie Górniczej - ich głównej siedzibie w Polsce. 

W Dąbrowie Górniczej zainwestujemy 180 mln zł

– zapowiada Sylwia Winiarek-Erdoğan.

Te pieniądze mają być przeznaczone na projekty zwiększające moce produkcyjne i umożliwiające wytworzenie takich gatunków stali, które będą używane w dalszej produkcji stali o ziarnie zorientowanym.

Podjęliśmy decyzję o skoncentrowaniu produkcji surówki żelaza w dwóch wielkich piecach w naszym oddziale w Dąbrowie Górniczej. To pozwoli nam zwiększyć naszą konkurencyjność kosztową

– twierdzi Sanjay Samaddar.

Najpierw pogrzeb górnictwa, a teraz hutnictwa?

Hutniczy związkowcy mają jednak żal. Ich zdaniem rząd z premierem Mateuszem Morawickim na czele miał miesiąc na podjęcie jakichkolwiek działań. Niestety, nie podjęto żadnych. Dostaje się także innym organizacjom związkowym, które - jak przekonuje „Sierpień 80” „przez miesiąc siedziały cicho i palcem nie kiwnęły”.

Pracę straci 200-250 osób. Będziecie mieli ludzi wyrzucanych na bruk na sumieniu!

– czytamy w stanowisku WZZ „Sierpień 80”.
REKLAMA

Związkowcy uważają, że wszystko wali się przez politykę klimatyczną UE i przez idącą z nią w parze bierność polskiego rządu. Ich zdaniem „już pogrzebano górnictwo, a teraz przyszedł czas na mord na hutnictwie w Polsce”. Ale na tym ma się nie skończyć.

W kolejce na szafot czekają rolnictwo, budownictwo, transportu i przemysł motoryzacyjny, a w takiej perspektywie „Polska w ruinie staje się rzeczywistością”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA