REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nie płać dzisiaj składek ZUS! Umorzeniu podlegają tylko nieopłacone składki

Zwolnienie ze składek ZUS przez trzy miesiące oraz postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Wnioski składane w ramach tarczy antykryzysowej zakorkowały ZUS, ale zakład obiecuje, że wprowadzenie automatycznej weryfikacji rozwiąże ten problem. Wniosków nie można wysyłać emailem, ale najważniejsze to nie przelać składek, choć 10-go mija termin.

10.04.2020
9:44
ZUS-automatyczna-weryfikacja
REKLAMA

Fot. Adam Guz/KPRM

REKLAMA

Największe wątpliwości wśród przedsiębiorców wzbudza kwestia umorzenia składek, ponieważ przepisy i zapowiedzi w ostatnich tygodniach zmieniały się wielokrotnie. Warto wiedzieć, że od 1 kwietnia obowiązuje ustawa, która „z automatu” zwalnia uprawnionych przedsiębiorców z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj.

undefined

Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zgłosili do ZUS-u nie więcej niż 9 osób – nieważne, czy pracowników, czy współpracowników. Najważniejsze to nie opłacić składek, jeśli mamy prawo do ich umorzenia, ponieważ wtedy już tych pieniędzy nie odzyskamy. Wniosek możemy złożyć nawet pod koniec czerwca.

O ile tylko zostały spełnione warunki, to zgoda jest automatyczna. Zwolnieniu podlegają jedynie składki nieopłacone. Termin składnia wniosków upływa 30 czerwca 2020 r.

– tłumaczy ZUS.

„ZUS nie wydaje decyzji o zwolnieniu ze składek. Zwolnienie następuje z mocy ustawy, nie jest uznaniowe. Każdy, kto spełnia warunki i złoży wniosek, skorzysta z ulgi” – tłumaczy ZUS.

Pierwsze przelewy tuż po świętach

Automatyczna weryfikacja wniosków dotyczących świadczeń w ramach tarczy antykryzysowej ma być wprowadzona jeszcze przed świętami. W efekcie pierwsze przelewy o tzw. postojowe dla przedsiębiorców mają być zrealizowane już 15 kwietnia.

ZUS tłumaczy, że automatyczna obsługa wniosków ma dotyczyć zarówno tych złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, jak i tych składanych tradycyjną drogą - w wersji papierowej. ZUS przekonuje, że ma w tym już doświadczenie, bo taki system był wykorzystywany przy okazji składania wniosków dotyczących obniżenia wieku emerytalnego.

Jednocześnie państwowy ubezpieczyciel społeczny wydłuża termin składania wniosku o zwolnienie z płacenia składek. Można to zrobić do 30 czerwca. Przy okazji nie trzeba będzie martwić się o postępowanie egzekucyjne za wcześniejsze miesiące: marzec, kwiecień i maj. ZUS obiecuje ich nie wszczynać do tego czasu.

Zwolnienie ze składek wliczone do emerytury

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Dotyczy ono składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Beneficjenci tego mechanizmu tarczy antykryzysowej zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Co więcej: zwolnione z opłacania składki są wliczane do emerytury.

„Podczas prac nad tarczą antykryzysową nalegałam, żeby tak właśnie było. W ogłoszonej ustawie przyjęto, że składki zostaną zapisane na kontach jako opłacone. Oznacza to zachowanie prawa do świadczeń i ciągłości ubezpieczenia” – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna” prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS (na zdjęciu).

ZUS zwraca uwagę, że wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

REKLAMA

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane

– ostrzega ZUS.

Tych, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl lub inny adres mailowy, ZUS prosi o przekazanie ich ponownie we właściwy sposób.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA