REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Druk 3D ratuje polską służbę zdrowia. Zortrax chce produkować miliony maseczek rocznie

Polska firma dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D stworzyła całą, zautomatyzowaną linię produkcyjną, z której rocznie może zjechać nawet 6 mln maseczek ochronnych. Cała ta operacja zajęła jej raptem… 1,5 miesiąca.

09.12.2020
14:56
Druk 3D ratuje polską służbę zdrowia. Zortrax chce produkować miliony maseczek rocznie
REKLAMA

Zortrax włączył się w produkcję środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Wiosną spółka zaprzęgła do pracy 150 drukarek 3D i rozpoczęła produkcję przyłbic. Wówczas skala zakażeń była jednak dużo mniejsza niż dzisiaj. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie ze strony instytucji walczących z pandemią, Zortrax zdecydował, że konieczne są bardziej radykalne działania.

REKLAMA

Producent poinformował właśnie o ukończeniu prac nad linią produkcyjną zdolną wytwarzać 6 milionów 240 tysięcy masek ochronnych rocznie. Maski będą trafiać m.in. do szpitali i domów opieki.

Dwie maseczki na sekundę

Linia produkcyjna składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich zajmuje się składaniem tkanin w trójwarstwowy materiał i wszywaniem drutów, które służą do regulacji stopnia przylegania maski do twarzy.

Następnie pocięte już na kawałki maseczki trafiają do drugiego modułu, który za pomocą zgrzewania przytwierdza do nich sznurki mocujące maseczki do twarzy. Zortrax podkreśla, że jest w stanie produkować w ten sposób dwie maseczki na sekundę.

Druk 3D skrócił prace o kilka miesięcy

Linia jest złożona z ponad 100 kluczowych komponentów, ale prace nad jej zbudowaniem przebiegły bardzo sprawnie. Producent przy tworzeniu linii wykorzystał swoje drukarki 3D - Zortrax M300 Plus i Inkspire.

Wykonanie lub zamówienie wszystkich brakujących części zajęłoby co najmniej kilka miesięcy. Wykorzystując druk 3D i inżynierię odwrotną, mogliśmy zoptymalizować ustawienia i uruchomić te maszyny w rekordowo krótkim czasie

– mówi Rafał Tomasiak, CEO i współzałożyciel Zortrax S.A.
REKLAMA

Pierwsza partia pięciu tysięcy wyprodukowanych przez Zortrax masek trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Pracownicy szpitala mają następnie rozdysponować przekazane maski dalej m.in do Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego.

Zortrax zachęca też posiadaczy drukarek 3D do pomocy placówkom medycznym, udostępniając pliki .stl, zawierające projekty wszystkich drukowanych części wykorzystanych w obu modułach w linii produkcyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA