REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Monako pod unijną presją dołącza do sankcji. Oligarchowie tracą jachty i luksusowe apartamenty

Księstwo Monako ogłosiło w poniedziałek wieczorem, że dołącza do unijnych sankcji, zamrażając aktywa rosyjskie. To kolejna fatalna wiadomość dla rosyjskich oligarchów i członków kremlowskich elit, którzy nielegalnie zarobione pieniądze inwestowali w kosmicznie drogie nieruchomości w Monako i trzymali tam warte dziesiątki milionów euro jachty.

28.02.2022
20:47
Sankcje przeciw Rosji. Monako zamraża aktywa oligarchów
REKLAMA

Książę Albert II zdecydowanie potępia inwazję na Ukrainę. Jego Wysokość wyraża całą solidarność z narodem Ukrainy ofiarą operacji wojskowych i bombardowań oraz popiera apele o natychmiastowe zawieszenie broni – napisano w oświadczeniu najmniejszego po Watykanie państwa na świecie.

REKLAMA

Jak czytamy, księstwo zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami bezzwłocznie przyjęło i wdrożyło procedury zamrożenia funduszy i sankcji identyczne z przyjętymi przez większość państw europejskich. Monako podkreśla, że w ten sposób potwierdza swoje zobowiązanie do przestrzegania prawa międzynarodowego w zakresie uznawania suwerenności, integralności i niepodległości państw.

Z tym „bezzwłocznie” to jednak trochę na wyrost, bo Monako sankcji nie wprowadziło razem z Unią Europejską w niedzielę, lecz dopiero po tym, gdy znalazło się pod olbrzymią presją, by nie pozostawać oazą dla rosyjskich oligarchów.

Książę Albert II deklaruje, że wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu zakończenie walk i wycofanie rosyjskich sił zbrojnych z terytorium Ukrainy.

REKLAMA

Decyzja Monako to kolejny cios w finanse Rosjan, którzy dorobili się ogromnych majątków dzięki wspieraniu Kremla oraz urzędników, którzy nielegalnie zarobione pieniądze inwestowali na Zachodzie. Wcześniej Szwajcaria postanowiła naruszyć swoją absolutną neutralność kultywowaną od dwóch stuleci i także dołączyła do unijnych sankcji. Zamrożenie aktywów rosyjskich wdrożył też Liechtenstein.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA