REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Koniec tanich przesyłek z AliExpress. Fiskus chce szybko zacząć naliczać VAT

Za kilka miesięcy handel internetowy zmieni się nie do poznania. Od 1 lipca zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa nakazująca naliczanie podatku VAT niezależnie od wartości paczki nadesłanej spoza UE. Polski rząd chce przyjąć związane z tym stosowne regulacje do końca marca.

01.02.2021
10:21
podatek-VAT-e-commerce
REKLAMA

Do tej pory przesyłki spoza UE, których wartość nie przekroczyła 22 euro, były zwolnione z podatku VAT. Ale to się niebawem zmieni. Już od 1 lipca, kupując za pośrednictwem AliExpress, nawet najmniejszy gadżet będziemy musieli uiścić VAT. Zdaniem Brukseli dzięki temu unijni przedsiębiorcy będą mogli konkurować z handlowcami spoza UE. Zmiana przepisów dotyczy wszystkich krajów członkowskich, w tym Polski. W najbliższych miesiącach będą musiały przyjąć regulacje przecierające szlak nowemu prawu dla e-commerce. Nasz rząd zamierza to uczynić w pierwszym kwartale 2021 r.

REKLAMA

Podatek VAT naliczy platforma e-commerce

Podatek VAT dla paczek spoza UE ma być naliczany nie zależnie od wartości przesyłki. To oznacza nowe obowiązki dla platform handlowych i serwisów społecznościowych, gdzie też odbywa się internetowy handel. Unijna dyrektywa zakłada bowiem, że to właśnie portale zajmujące się sprzedażą w sieci będą pobierać VAT przy zakupie i przekazywać do fiskalnej centrali państwa.

Dzięki temu załatana ma być kolejna dziura podatkowa. Do tej pory z e-commerce wyciekało zbyt dużo niezapłaconego VAT-u, bo też rosła liczba przedsiębiorców biorących udział w pojedynczej transakcji. Od 1 lipca nie będzie już tego typu wątpliwości. Platformy takie jak eBay, AliExpress, Allegro, OLX i inne będą odpowiadały za opodatkowanie sprzedawanych przez siebie przesyłek. A to rzecz jasna wpłynie na końcową cenę paczki.

Czas na krajowe regulacje

Stosowne przepisy, m.in. nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, od miesięcy przygotowuje resort finansów.

Projekt ten zawiera środki, które będą miały wpływ na handel elektroniczny od 1 lipca 2021 r. Środki te mają przede wszystkim na celu zwalczanie oszustw związanych z VAT i uszczelnienie poboru VAT w tym obszarze, a także wprowadzenie ułatwień w rozliczaniu VAT w związku z prowadzeniem przez Internet transgranicznej sprzedaży towarów lub usług na rzecz konsumentów w UE

– czytamy w uzasadnieniu przygotowanych regulacji.
REKLAMA

To jednak ustalenia jeszcze z tamtego roku. Z wykazu prac rządu wynika, że ma się nad tym pochylić jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r. Jak przekonuje serwis prawo.pl, to wcale nie oznacza, że Polska zdąży ze swoimi przepisami przed 1 lipca. Ustalenia rządu wszak musi jeszcze przyjąć parlament. 

Dalsze opóźnienia mogą spowodować, że ponownie będziemy uchwalać ustawę na kolanie, wprowadzając chaos

– przestrzega Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA