REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Prawo

Urzędnicy skarbówki zamieszani w karuzele VAT. Grozi im 10 lat więzienia

Agenci ABW zatrzymali sześciu byłych i obecnych pracowników Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Prokuratura zarzuca im, że pomagali oszustom podatkowym w ukrywaniu majątku przed egzekucją i umożliwiali uzyskiwanie nienależnych zwrotów VAT.

27.06.2019
11:03
Urzędnicy skarbówki zamieszani w karuzele VAT. Grozi im 10 lat więzienia
REKLAMA

Do zatrzymań doszło w środę. Po urzędników skarbowych nie przyszli jednak zwykli policjanci, lecz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W operacji brali także udział funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

To efekt śledztwa prokuratorskiego, które ujawniło poważne nieprawidłowości w sosnowieckim urzędzie skarbowym. Według prokuratury urzędnicy "nienależycie zabezpieczali roszczenia publicznoprawne Skarbu Państwa".

Chodzi o pomoc w uzyskiwaniu nienależnych zwrotów podatku VAT oraz ukrycia przez nierzetelnych podatników majątku, który powinien podlegać egzekucji administracyjnej.

REKLAMA

W październiku zeszłego roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zlecił przeprowadzenie kontroli w feralnym urzędzie skarbowym.

Ustalenia tej kontroli posłużyły prokuratorowi do postawienia urzędnikom zarzutów popełnienia przestępstw działania na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty. Grozi im za to 10 lat więzienia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA