REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Czwarta wersja tarczy antykryzysowej już na horyzoncie. I to wcale nie musi być koniec

Popierając prawie połowę senackich poprawek, Sejm przyjął zbiór przepisów znanych jako tarcza antykryzysowa 2.0. Ale to nie jest jeszcze jej ostatnia wersja. Już wiadomo, że będzie tarcza 3.0 - specjalnie dla samorządów.

17.04.2020
9:45
tarcza-antykryzysowa-3.0-Sejm
REKLAMA

Zwolnienie ze składek ZUS firm jednoosobowych, niezależnie od osiągniętego przez nie przychodu; możliwość podejmowania przez samorządy decyzji za pomocą kanałów elektronicznych; wsparcie dla firm, które powstały w okresie od 1 lutego do 1 kwietnia br.; wakacje kredytowe dla firmy zatrudniających do 49 pracowników; i jeszcze dodatkowa możliwość przyznania kolejny raz prawa do postojowego (ale nie więcej niż trzy razy) - to tylko niektóre regulacje z tarczy antykryzysowej 2.0.

REKLAMA

Sejm przyjął ją w czwartek. Teraz czas na podpis prezydenta.

Związki: a gdzie konsultacje społeczne?

Przypomnijmy, że właśnie w związku z tymi regulacjami suchej nikt na rządzie nie zostawia związkowa „Solidarność”, która zarzuca że przy okazji procedowania nad tym zbiorem przepisów nie poddano ich obowiązkowym konsultacjom społecznym. 

Tarcza antykryzysowa. Kolejna wersja już na horyzoncie

Mamy już od rządu tarczę antykryzysową, tarczę antykryzysową 1.1 i tarczę antykryzysową 2.0. Ale na tym nie koniec. Jak informuje „Rzeczpospolita” gabinet Mateusza Morawieckiego przygotował już tarczę antykryzysową 3.0 - tym razem poświęconą tylko i wyłącznie samorządom.

Już wcześniej wójtowie, burmistrzowie i prezydenci napisali list otwarty do premiera, w którym apelowali o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. I akcentowali przy okazji pilną potrzebę zapewnienia środków gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej.

Zwracamy uwagę, że argumentacja, którą często podnosi Pan w wypowiedziach publicznych na temat skutków ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, jest nieprawdziwa. Jego niewprowadzenie stanowi dużo poważniejsze zagrożenie dla Państwa, niż gdyby został ogłoszony

czytamy w liście do szefa rządu

Przygotowana specjalnie dla samorządów tarcza antykryzysowa 3.0 m.in. podnosi dopuszczalny limit zadłużenia gminy, a także wprowadza nowy sposób obliczania tzw. nadwyżki operacyjnej. Miasta mogą też odroczyć w czasie wpłatę tzw. janosikowego. Regulacje zwiększają również dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 do 50 proc. wpływów między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020 r.

REKLAMA

Będą kolejne wersje tarczy antykryzysowej?

Wcale niewykluczone. Rząd zapewne będzie reagował wraz z rozwojem sytuacji i potrzebami, jakie będą zgłaszać grupy społeczne. A eksperci i od zdrowia, i od gospodarki, wciąż straszą, że najgorsze wciąż przed nami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA