REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Województwo śląskie z Europejską Nagrodą Przedsiębiorczości. „Nie spoczniemy na laurach”

Województwo śląskie znalazło się wśród sześciu regionów, którym przyznano Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości. Przy okazji jej odbierania marszałek Jakub Chełstowski (na zdj.) zapowiedział kolejne działania mające na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie pandemii.

18.03.2021
11:15
Europejskie-Forum-Przyszlosci-marszalek-Chelstowski
REKLAMA

Do tej pory tylko Małopolska (2016 r.) oraz Gdańsk i województwie pomorskie (2020 r.) otrzymały Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości. Teraz dołącza do nich województwo śląskie - region, który jako jeden z trzech pierwszych w UE na początku pandemii zmienił swój Regionalny Program Operacyjny, by móc uruchomić większe środki na pomoc firmom. W sumie na walkę z pandemią śląskie wyda prawie 300 mln euro.

REKLAMA

Jestem zaszczycony, przyjmując tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Za nami okres naprawdę wytężonej pracy, ale nie spoczniemy na laurach i będziemy podejmować kolejne działania mające na celu wspierać przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw

– zapowiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Śląskie ze strategią na następne lata

Ale zmiana RPO to był tylko początek inicjatyw województwa śląskiego podjętych do tej pory podczas pandemii. Już w kwietniu ubiegłego roku przyjęto Śląski Pakiet dla Gospodarki, który wart jest miliard złotych i stanowi uzupełnienie działań strony rządowej w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To m.in. pożyczki obrotowe i płynnościowe, wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy, czy też inicjatywy zwiększające zaangażowanie inwestorów w regionie. 

Z kolei w październiku 2020 r. samorząd województwa śląskiego przyjął strategię „Śląskie 2030”, która jest odpowiedzi regionu z kolei na wyzwania klimatyczne i środowiskowe. To dokument konieczny, żeby móc starać się o środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

To strategia, która dokładnie definiuje to, w którym miejscu jestem teraz i to, w jakim miejscu chcemy być

– uważa marszałek Chełstowski.

Śląskie w doborowym gronie

Europejski Komitet Regionów swoją nagrodę przyznaje od 2011 r. Zazwyczaj laureatami są trzy regiony. Tym razem, oceniając podjęte działania w walce z pandemią koronawirusa, zdecydowano się nagrodzić w sumie 6 regionów. Oprócz województwa śląskiego wyróżniono w 2021 r. w ten sposób Wspólnotę Madrytu, Helsinki, bułgarskie miasto Gabrovo, francuski region Prowansji oraz portugalski dystrykt Castelo Branco. 

Lockdown jest dosyć prostym rozwiązaniem, ale otwieranie się przedsiębiorczości na nowo – już nie

– zauważa Diaz Ayuso, prezydentowa Wspólnoty Madryckiej.
REKLAMA

W regionie do tej pory nie sięgnięto po lockdown. Wykonano za to już prawie 6 mln szczepień. Wśród propozycji działań na przyszłość wymienia się rozwiązanie, dzięki któremu jedna licencja pracownicza byłaby respektowana we wszystkich 17, autonomicznych pod pewnym względami, regionach Hiszpanii. Z kolei Renaud Muselier, prezydent francuskiego regionu Provence Alpes Cote D'Azur, apeluje, żeby rządy pozwalały w tym szczególnym okresie na rozwijanie skrzydeł przez samorządy właśnie.

Proszę pozwolić działać regionom. Jesteśmy tu na miejscu, znamy sytuację. W sprawie testów czy maseczek europejskie regiony już dawno przejęły inicjatywę

– uważa Renaud Muselier.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA