REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Samorządy domagają się rekompensaty za likwidację OFE. „Albo idziemy do sądu!”

Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie chcą znowelizować ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Najważniejsza zmiana to większy udział procentowy lokalnych władz we wpływach z podatku PIT. W przeforsowaniu tych regulacji mają im pomóc senatorowie.

16.12.2019
9:30
kredyt-hipoteczny-pandemia
REKLAMA

Podwyżka płacy minimalnej, wymuszająca wyższe pensje np. w szpitalach i innych placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd, zapowiadane wyższe ceny prądu, do tego jeszcze podwyżki dla nauczycieli, mniejsze wpływy z podatku PIT i drenująca gminne kasy taka a nie inna gospodarka odpadami - to tylko najważniejsze, natury finansowej, kłopoty z jakimi teraz muszą mierzyć się samorządowi skarbnicy. 

REKLAMA

Trudno się zatem dziwić słowom Andrzeja Płonki, prezesa Związku Powiatów Polskich, który ujawnił, że jest grupa samorządów, które są zdecydowane na wystąpienie przeciwko Skarbowi Państwa na drogę sądową i żądanie wypłaty rekompensat. 

Samorządowcy zapukali do drzwi marszałka Senatu

Z ust rządzących już nie raz mieliśmy okazję słyszeć przy okazji jakiś problemów - że to wyłącznie sprawa samorządów, które mają instrumenty do ich przezwyciężenia. JST zresztą dostaje się nie za swoje winy przy różnych okazjach. Np. kiedy układy polityczne nie pozwalają na zniesienie 30-krotności ZUS, co naraża budżet państwa na większy deficyt.

Apeluję do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją, będziemy dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, by utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym

- zwrócił się do samorządowców przy tej okazji premier Mateusz Morawiecki

Widząc więc, że przynajmniej z rządem trudno będzie o nić porozumienia - samorządowcy pomocy postanowili szukać w Senacie. I chyba im się udało.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” marszałek Senatu Tomasz Grodzki miał spotkać się z przedstawicielami samorządowców, prezydentami Warszawy, Sopotu czy Sosnowca. Prezydenci miast przekazali mu swój projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dokument ma teraz trafić na obrady senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej. 

Rekompensata za transfer pieniędzy z OFE

REKLAMA

Co proponują samorządowcy? Przede wszystkim chcą, żeby z tytułu wpływu z PIT do miejskich kas trafiało znacznie więcej gotówki niż teraz. Chcą zwiększyć udział gmin z obecnych 38,08 proc. do 45,01 proc. Z kolei w przypadku powiatów ma być to 11,77 proc. zamiast dotychczasowych 10,25 proc. Jeżeli zaś chodzi o całe województwa, samorządowcy proponują zwiększyć wpływy z PIT z 1,6 do 1,84 proc.

Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie chcą jeszcze jednej modyfikacji, ale tylko na przyszły rok. Liczą, że przez likwidację OFE stracą w sumie jakieś 9,6 mld zł. Rząd zaś, dzięki opłacie przekształceniowej za transfer pieniędzy z OFE do IKE, zarobi ponad 19 mld zł. Dlatego samorządowcy chcą, żeby w przyszłym roku jednorazowo rząd podwyższył udział samorządów w PIT. O 1,78 pkt proc. w przypadku powiatów; o 8,39 pkt proc. dla miast na prawach powiatu; o 6,61 pkt proc. - w gminach i 0,28 pkt proc. - w województwach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA