REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polski przemysł trzyma się mocno. Miał być minus, jest lepiej od oczekiwań

Niektórzy straszyli ujemnym odczytem, ale skończyło się dobrze. Produkcja przemysłowa znalazła się nad kreską i to nawet nieco powyżej średniej oczekiwań. Ekonomiści oceniają, że to dobry prognostyk, zwłaszcza że po uwzględnieniu równicy w liczbie dni roboczych wzrost w styczniu 2021 r. wyniósł 5,7 proc.

18.02.2021
11:47
przemysł-koronawirus
REKLAMA

W styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,9 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku, kiedy to notowano wzrost o 1,1 proc., natomiast w porównaniu z grudniem ub. roku spadła o 5,1 proc.

– podał GUS w czwartek.
REKLAMA
 class="wp-image-1362706"
Źródło: GUS

I dodał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja przemysłowa wzrosła o 5,7 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r. i o 1,7 proc. w porównaniu z grudniem ub. roku.

Produkcja przemysłowa? Miało być gorzej

Dane są nieco lepsze od oczekiwań. Konsensus rynkowy wyliczony na podstawie ankiet PAP Biznes przeprowadzonych wśród ekonomistów przewidywał w ujęciu rocznym wzrost o 0,6 proc. i spadek o 5,4 proc. w porównaniu do grudnia.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,9 proc. r/r. To niemal zgodne z konsensusem rynkowym (my prognozowaliśmy -0,5 proc.). Nadal całkiem stromy trend krótkoterminowy

– zauważają ekonomiści mBanku.

Ekonomiści Banku Pekao wskazują, że tak duża zmiana w rocznym tempie wzrostu to głównie efekt różnic w liczbie dni roboczych.

W porównaniu do grudnia odsezonowana produkcja wzrosła o 1,7 proc. Przemysł kontynuuje wzrosty

– skwitowali na Twitterze.

Spadła produkcja żywności, wzrosło wydobycie

GUS podał w komunikacie, że w trzech głównych grupowaniach przemysłowych odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (m.in. żywność, napoje, odzież, środki czystości, leki) zmniejszyła się o 5,2 proc., energii – o 4,9 proc., a dóbr inwestycyjnych – o 1,3 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1362700"
Źródło: GUS

Zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych (m.in. górnictwo, hutnictwo) – o 4,4 proc. oraz konsumpcyjnych trwałych – o 3,7 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA