REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polskie śmigłowce megahitem eksportowym. Mielec wyprodukuje Black Hawki za miliardy złotych

PZL Mielec, należący do koncernu Lockheed Martin, wyprodukuje 32 śmigłowce S-70i Black Hawk dla Sił Powietrznych Filipin (PAF). Wartość transakcji to ponad 620 mln dolarów, czyli 2,5 mld zł. Informacje te potwierdził Delfin N. Lorenzan Sekretarz Obrony Narodowej Republiki Filipin. To kolejna partia maszyn zamówionych przez ten kraj w Polsce.

17.01.2022
17:24
Polskie śmigłowce megahitem eksportowym. Mielec wyprodukuje Black Hawki za miliardy złotych
REKLAMA

Filipiny stały się największym w Azji odbiorcą produkowanych w Polsce śmigłowców S-70i Black Hawk. W grudniu PZL Mielec zakończył kontakt na dostawę 16 śmigłowców w wersji bojowo-wielozadaniowej, który trwał niespełna trzy lata.  

REKLAMA

Rząd Republiki Filipin złożył zamówienie w PZL Mielec na dostawę 16 śmigłowców S-70i Black Hawk w kwietniu 2019 roku w ramach ustawy o modernizacji Sił Zbrojnych Filipin. Pierwszą partię sześciu śmigłowców Black Hawk dostarczono w grudniu 2020 roku, drugą składającą się z pięciu sztuk w czerwcu 2021 roku i ostatnią w grudnia 2021 r.

Filipińczycy są niewątpliwie zadowoleni z polskich Black Hawków. Właśnie zdecydowali o zakupie w Mielcu kolejnych 32 maszyn.

Wpływ na tę decyzję miały klęski żywiołowe nawiedzające Filipiny. W zeszłym roku kraj pustoszył tajfuny, które zabił ponad 400 osób. W trudnych warunkach atmosferycznych, stara flota śmigłowców UH-1 Huey kompletnie się nie sprawdzała. Dlatego postanowiono przyspieszyć wycofanie starych śmigłowców.

Brak samolotów transportowych i śmigłowców nigdy nie był bardziej dotkliwy podczas pandemii koronawirusa i po tajfunie Odette. Sytuację pogorszyły nasze starzejące się Huey, których konserwacja stała się nieekonomiczna

– napisał na Facebooku Delfin N. Lorenzan, Sekretarz Obrony Narodowej Republiki Filipin.

Black Hawk S-70i jest sprawdzonym, najlepszym w swojej klasie śmigłowcem wielozadaniowym. Dysponując śmigłowcami w wersji bojowo - wielozadaniowej, PAF będzie w stanie szybko skonfigurować swoją nową flotę na potrzeby szeregu misji wojskowych i humanitarnych

– mówi Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny PZL Mielec 
REKLAMA

Dostawa śmigłowców z Polski ma się rozpocząć w 2023 r. (10 maszyn ). Pozostałe zostaną dostarczone w trzech partiach: w 2024 r. (10 sztuk), 2025 r. (10 sztuk) i w 2026 r. ostatnia partia (7 sztuk). Umowa ma obejmować także pakiet wsparcia logistycznego oraz szkolenie dla pilotów i załóg obsługi technicznej

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA