REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Leo Messi dostał od PSG zapłatę w tokenach. Fani zwariowali na ich punkcie

Tokeny, które władze Paris Saint-Germain wypuściły, by zacieśnić więź z kibicami, stały się gorącym towarem spekulacyjnym. Wszystko przez pojawienie się w klubie Leo Messiego. Co ciekawe argentyński gwiazdor sam miał otrzymać część swojej gaży w żetonach.

13.08.2021
7:35
Zarobki piłkarzy. Leo Messi dostał od PSG zapłatę w tokenach, fani oszaleli
REKLAMA

Trudno określić to, co się dzieje innym terminem niż gorączka. Odkąd Leo Messiego zaczęto łączyć z PSG wartość tokena paryskiego klubu poszybowała w górę. Jeszcze pod koniec lipca jedna sztuka była warta w granicach 26 dolarów.

REKLAMA

Potem mieliśmy już do czynienia z eksplozją. Od 6 sierpnia wartość tokena praktycznie tylko rosła. Gdy Messi wyleciał z Barcelony do stolicy Francji, by podpisać umowę za żeton, trzeba było dać ponad 58 dolarów. Obecnie wycena nieco spadła, wciąż utrzymuje się jednak wyraźnie powyżej 40 dol.

 class="wp-image-1509211"
źr: CoinGecko

Po co klubom kryptowaluta?

Włodarze wicemistrza Francji nie spodziewali się prawdopodobnie takie obrotu spraw. Kluby piłkarskie emitują żetony, by dać możliwość swoim najzagorzalszym fanom choć w minimalnym stopniu wpływać na losy drużyny.

W przypadku PSG kryptowaluta daje na przykład możliwość wyrażania opinii za pomocą ankiet internetowych. Kluby rozdają też fanom koszulki z autografami albo pozwalają wpływać na wystrój szatni. Jak się okazuje, tokeny mogą być też elementem wynagrodzenia.

Według źródeł Reutersa Leo Messi dostał za podpisanie kontraktu około 25-30 milionów euro, a część tej kwoty stanowią właśnie wirtualne żetony zespołu ze stolicy Francji.

Tokeny przynoszą piłce miliony

Ale teraz paryżanie mają problem. Bo z takiego prostego narzędzia kibice stworzyli sobie narzędzie do spekulacji. Socios.com, partner technologiczny PSG, nie jest – delikatnie mówiąc – tym faktem zachwycony.

Tokeny fanów służą wyłącznie do celów rozrywkowych i nie są finansowymi instrumentami inwestycyjnymi

- ostrzegał
REKLAMA

Mleko już się jednak rozlało. Kibice nakręcili potężne wzrosty, a obecny kurs tokena PSG będzie trudny do utrzymana. Dla porównania kryptowaluta Barcelony jest dzisiaj warta 24 dol.

Na razie Paryżanie nie mają jednak powodów do narzekań. Na ostatniej aukcji żetonów mieli zgarnąć 30 mln euro. Socios.com podaje, że tokeny wygenerowały dla klubów, które z nim współpracują 200 milionów dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA