REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport
  3. Samorządy

Przetargi na remonty dróg były ustawiane? UOKiK zdobył dowody

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie zmowy przetargowej. Urząd podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpływać na wyniki zamówień publicznych dotyczących remontów dróg.

26.08.2019
12:12
Przetargi na remonty dróg były ustawiane? UOKiK wszczął postępowanie
REKLAMA

Fot. GDDKiA

REKLAMA

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko firmom Star Budowa z Chybic w woj. świętokrzyskim Aglet z Warszawy, podejrzewając, że przedsiębiorcy wpłynęli na wynik około dziesięciu przetargów na remonty dróg organizowanych przez gminy w Świętokrzyskiem. Wartość zamówień publicznych, które wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Przeprowadziliśmy przeszukanie w siedzibach obu firm i zdobyliśmy dowody, że mogło między nimi dojść do niedozwolonych uzgodnień - zdradził Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

REKLAMA

Jego zdaniem przedsiębiorcy mogli zastosować niezgodny z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

Jeżeli ich propozycje były dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Podejrzewamy, że było to celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty. Zachowanie przedsiębiorców było inne, jeżeli ich oferty nie zajmowały kolejnych miejsc według cen. Nie rezygnowali wtedy z podpisania umowy, dostarczali brakujące dokumenty i realizowali zamówienie – wyjaśnia szef Urzędu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA