REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Przeklęta wada Polaków znów dała znać o sobie. Czarne listy zapełnią się nowymi dłużnikami

Zastaw się, a postaw się – to nasza dysfunkcja narodowa, która znów wpędzi wielu Polaków w problemy finansowe. Ewidentnie zapominamy, że jeśli przesadza się przed świętami z zakupami, to na początku nowego roku mocno dostaje się po kieszeni. Niektórzy przez bożonarodzeniowe wydatki będą musieli zaciskać pasa do wakacji, a nawet dłużej – alarmuje BIK InfoMonitor.

02.01.2023
8:12
Przeklęta wada Polaków znów dała znać o sobie. Czarne listy zapełnią się nowymi dłużnikami
REKLAMA

Długi przyduszą Polaków na początku 2023 r. Konsekwencji przesadzonych wydatków przedświątecznych spodziewa się 47 proc. Polaków, o 3 pkt. proc. więcej niż w 2021. 22 proc. spodziewa się, że będzie odczuwać skutki grudniowych zakupów do miesiąca, 19 proc. od dwóch do trzech miesięcy., 4 proc. – od 4 do 6 miesięcy, a 2 proc. powyżej pół roku. Odsetek osób wskazujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych spadł z 44 proc. w 2021 roku do 35 proc. w 2022 roku.

REKLAMA

Do puli prawie 78,3 mld zł długów Polaków dojdą jeszcze te będące pokłosiem kumulacji wydatków. Czy wszyscy dadzą radę uporać się z problemami? Z pewnością nie, bo spłata długów i uporządkowanie finansów w 2023 roku jest priorytetem dopiero dla co ósmej osoby – zauważają autorzy badania.

Wysyp dłużników na początku roku

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, ostrzega, że to właśnie w okresie poświątecznym na czarne listy trafia najwięcej niesolidnych dłużników. W pierwszym kwartale ubiegłego roku do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor trafiło prawie 21 tys. Polaków zalegających z płatnościami.

 class="wp-image-2002402"
Źródło: badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

To prawie tyle co w całym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł. W jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta i grudniowe wydatki, trudno stwierdzić, ale na pewno ich spiętrzenie to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków – wskazuje.

Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że na koniec listopada zaległe zobowiązania 2 682 475 niesolidnych płatników wyniosły prawie 78,3 mld zł. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły łącznie o prawie 5,8 mld zł.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor sprawdziło również, czy Polacy w ramach noworocznych postanowień postanowili uporać się z długami. Okazało się, że taki cel postawiło sobie zaledwie 13 proc. badanych. 11 proc. zamierza spłacić kredyty i pożyczki, 2 proc. zaległe rachunki, a 3 proc. długi u rodziny i znajomych. 79 proc. Polaków zadeklarowało, że nie ma zaległych zobowiązań.

2023 r. będzie trudny dla zadłużonych Polaków

REKLAMA

Z badania wynika, że 8 proc. posiada długi, ale nie planuje ich spłacić z powodu złej sytuacji finansowej. Prezes BIG InfoMonitor zauważa, że zakończony rok była dla finansów Polaków trudny, ale nowy może być jeszcze trudniejszy, nie dziwi się zatem, że niewiele osób nastawia się na pozbycie się długów.

Gdy dla wielu Polaków priorytetem stały się codzienne wydatki związane chociażby z zakupami żywności, temat długów schodzi na dalszy plan. Dodatkowo trudna sytuacja gospodarcza, której wszyscy doświadczaliśmy w 2022 roku, będzie miała istotny wpływ na nasze wyniki finansowe w ciągu całego 2023 roku – zaznacza Sławomir Grzelczak.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA